خريد اينترنتي

ريسك پيش فرض چيست؟

فرم استعلام بانك.

ريسك پيش فرض ريسكي است كه از پيش فرض مي‌شود كه وام گيرندگان در تاريخ معين و با مبلغ تعيين شده، قادر به بازپرداخت اقساط وام و تسهيلات خود نباشند. وام دهندگان و سرمايه گذاران تقريبا در همه اشكال، وام و تسهيلات دهي اعتباري در معرض ريسك پيش فرض قرار دارند. بنابراين آنها بايد اين ريسك را در مورد همه وام گيرندگان خود پيش بيني كرده و از پيش فرض كنند كه در تاريخ مشخص آنها نتوانند اقساط وام و تسهيلات دريافتي را پرداخت كنند و براي آن تمهيدات لازم را بي‌انديشند.

چگونه مي‌توان ريسك پيش فرض را مديريت كرد؟

 وام دهندگان مي‌توانند براي مديريت ريسك پيش فرض و انواع ريسك اعتباري خود از خدمات يك شركت اعتبار سنجي استفاده كنند. شركت‌هاي اعتبارسنجي با استفاده از تكنيك‌هاي مختلف و منحصر به فرد مي‌توانند داده‌هاي مالي و اعتباري دريافتي از بانك‌ها و موسسات مالي و اعتباري مشتريان را آناليز كرده و به آنها نمره و اعتبار بدهند. با اعتبار سنجي مشتريان بانك‌ها و موسسات مالي و اعتباري وام دهنده با دانستن رتبه و نمره اعتباري مشتريان خود، ريسك پيش فرض آنها را مديريت كرده و در اعطاي وام و تسهيلات به آنها اولويت بندي انجام دهند.

يك شركت اعتبارسنجي به طور كلي صورت‌هاي مالي يك شركت را بررسي مي‌كند و از چندين نسبت مالي براي تعيين احتمال بازپرداخت بدهي توسط آن شركت استفاده مي‌كنند. در صورت بازپرداخت بدهي مي‌توان پيش فرض فني ايجاد كرد اما شرايط خاصي از وام قابل تحقق نيست. گردش نقدي آزاد، پول نقدي است كه پس از سرمايه گذاري شركت به خودي خود ايجاد مي‌شود و با كم كردن هزينه‌هاي سرمايه از جريان نقدي عملياتي محاسبه مي‌شود. گردش نقدي آزاد براي مواردي مانند پرداخت بدهي و سود سهام استفاده مي‌شود. رقم گردش نقدي آزاد كه نزديك به صفر يا منفي باشد نشانگر اين است كه شركت ممكن است در تامين وجه نقد لازم براي بازپرداخت اقساط وام وعده داده شده، دچار مشكل شود. اين مي‌تواند ريسك پيش فرض بالاتر را نشان دهد.

مزاياي مديريت ريسك پيش فرض چيست؟

ريسك پيش فرض را مي‌توان با استفاده از ابزار اندازه گيري استاندارد، از جمله نمرات يك شركت اعتبارسنجي معتبر و رتبه بندي اعتباري براي مسائل بدهي شركت‌ها و دولت ارزيابي كرد. براي رتبه بندي اعتباري آنها ابتدا داده‌ها و اطلاعات مالي و اعتباري دريافتي را در فرم اعتبارسنجي مشتريان درج كرده و سپس از طريق تكنيك‌ها و فناوري‌هاي خاص و منحصر به فرد خود، آنها را آناليز كرده و رتبه و نمره اعتباري مشتريان را در اختيار بانك‌ها و موسسات مالي و اعتباري وام و تسهيلات دهنده قرار مي‌دهند. ريسك پيش فرض مي‌تواند در نتيجه تغييرات گسترده تر اقتصادي يا تغيير در وضعيت مالي يك شركت تغيير كند. ركود اقتصادي مي‌تواند بر درآمد و توانايي بازپرداخت اقساط وام بسياري از شركت‌ها تاثير بگذارد و در نهايت بازپرداخت بدهي را به تاخير بي‌اندازد. شركت‌ها ممكن است با عواملي از قبيل افزايش رقابت و قدرت قيمت گذاري كمتر روبرو شوند و در نتيجه تاثير مالي مشابهي داشته باشد. براي مديريت و كاهش ريسك پيش فرض، شركت‌ها بايد درآمد خالص و گردش نقدي كافي ايجاد كنند. در صورت پيش فرض، سرمايه گذاران ممكن است مبلغ پرداخت‌هاي دوره‌اي و سرمايه گذاري خود را در اوراق از دست بدهند. پيش فرض مي‌تواند منجر به ضرر 100 درصدي در سرمايه گذاري شود.

منبع: investopedia


برچسب: ،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۳۰ تير ۱۳۹۹ساعت: ۰۹:۲۲:۲۹ توسط:كيان موضوع:

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :