خريد اينترنتي

رتبه اعتباري كشورها چگونه و توسط چه شركت‌هايي انجام مي‌شود؟

اعتبار بانكي

رتبه اعتباري ارزيابي اعتبار يك وام گيرنده به طور كلي يا با توجه به بدهي يا تعهد مالي خاص است. رتبه بندي اعتباري را مي‌توان به هر بانك و موسسه اعتباري كه تقاضاي وام گيرندگان را براي اعطاي وام و تسهيلات بررسي مي‌كنند، ارائه داد.  وام يك بدهي است - در واقع يك قول، غالبا قراردادي و رتبه بندي اعتباري احتمال اينكه وام گيرنده قادر باشد و مايل به بازپرداخت وام در محدوده زماني و مبلغ اقساط وام باشد را بدون پيش فرض تعيين مي‌كند. رتبه اعتباري بالا، احتمال بازپرداخت وام را به طور كلي و بدون هيچ مشكلي نشان مي‌دهد. رتبه اعتباري ضعيف نشان مي‌دهد كه وام دهنده در گذشته در بازپرداخت وام مشكل داشته و ممكن است در آينده از همين الگو پيروي كند. رتبه بندي اعتباري بر شانس شركت براي تاييد تقاضاي وام گيرنده معين يا دريافت شرايط مطلوب براي دريافت وام مذكور تاثير مي‌گذارد.

چه شركت‌هايي رتبه اعتباري را تعيين مي‌كنند؟

رتبه اعتباري را يك شركت‌ اعتبارسنجي تعيين مي‌كنند. يك شركت اعتبارسنجي از طريق جمع آوري داده‌ها و اطلاعات مالي و اعتباري مشتريان بانك‌ها و از طريق فناوري و راهكارهاي خود نمره و رتبه اعتباري آنها را تعيين مي‌كند. هر موسسه اي كه وام مي‌دهد بانك‌ها و شركت‌هاي مالي و اعتباري مي‌توانند از نمره و  رتبه اعتباري استفاده كنند تا تقاضاي مشتريان براي دريافت وام و تسهيلات ارزيابي كنند و آنها را اولويت بندي كنند.

چگونه مي‌توانيد رتبه اعتباري خود را بهبود بخشيد؟

براي بهبود رتبه اعتباري اقدامات زير را بايد انجام دهيد.

1 پرداخت اقساط را به موقع انجام دهيد.

آيا قبلا در گزارش‌هاي اعتباري خود پرداخت داراي تاخير داشتيد؟ پرداخت‌هاي دير هنگام بر نمره و رتبه اعتباري شما تاثير منفي مي‌گذارند. با پرداخت به موقع اقساط وام و تسهيلات دريافتي مي‌توانيد قدمي مثبت براي بهبود آن برداريد.

2 - مانده حساب كارت اعتباري را پرداخت كنيد.

وقتي بدهي كارت اعتباري خود را كاهش مي‌دهيد، به بهبود نمره و رتبه اعتباري خود كمك مي‌كنيد. استفاده كمتر از كارت اعتباري ممكن است تاثير مثبتي مثبتي بر روي نمره اعتباري شما بگذارد.

3 - از يك شركت اعتبارسنجي كمك بخواهيد.

اگر مي‌خواهيد به بانك و موسسه مالي و اعتباري خاصي تقاضاي دريافت وام و تسهيلات ارائه دهيد، قبل از آن مي‌توانيد با كمك يك شركت اعتبارسنجي از نمره و رتبه اعتباري خود مطلع شويد. اگر ببينيد كه حد نصاب لازم براي دريافت وام و تسهيلات از يك موسسه مالي و اعتباري و يك بانك را نداريد، بايد هر چه زودتر نسبت به بهبود آن اقدام كنيد.

4 - اضافه كردن يك حساب اعتباري جديد را در نظر بگيريد.

در تلاش براي بهبود نمرات و رتبه‌هاي اعتباري نبايد حساب‌هاي جديدي را كه به آنها احتياج نداريد، باز كنيد. با اين وجود، اگر فقط در گزارش اعتباري خود كارت اعتباري داريد، اضافه كردن حساب اعتباري دريافت وام ممكن است به نفع شما باشد. برعكس آن نيز صادق است.

5 استعلام از حساب اعتباري خود را محدود كنيد.

خوب است گزارش اعتباري خود را هر زمان كه دوست داريد بررسي كنيد. انجام اين كار هرگز به نمره اعتباري شما آسيب نمي‌رساند. اما فقط بايد به وام دهندگان اجازه دهيد اعتبار شما را استعلام بگيرند، وقتي واقعا به چيزي احتياج داريد.

منابع: self

investopedia


برچسب: ،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۱ تير ۱۳۹۹ساعت: ۰۲:۳۶:۵۳ توسط:كيان موضوع:

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :