خريد اينترنتي

اعتبار اسناد اتكايي (LC) چيست؟

استعلام بانك

اعتبار اسناد اتكايي (LC) مخفف عبارت انگليسي Letter of Credit است. اين سندي از يك بانك است كه تضمين مي‌كند كه پرداخت خريدار به فروشنده به موقع و با مبلغ قيد شده و تعيين شده انجام مي‌شود. در صورتي كه خريدار نتواند مبلغي را براي كالاها و محصولات خريداري شده پرداخت كند، بانك مكلف است مبلغ كامل يا باقي مانده خريد را تامين كند كه ممكن است به عنوان تسهيلات ارائه شود. با توجه به ماهيت معاملات بين المللي، از جمله عواملي مانند فاصله كشورها، قوانين متفاوت در هر كشور و دشواري در شناخت هر يك از طرفين، استفاده از اعتبار اسناد اتكايي (LC) به يك جنبه بسيار مهم تجارت بين المللي تبديل شده است. يك شركت اعتبارسنجي در اين زمينه مي‌تواند كمك‌ زيادي به بانك‌ها كند. شركت‌ها و آژانس‌هاي اعتبارسنجي مي‌توانند از طريق داده‌ها و اطلاعات مالي و اعتباري مشتريان، رتبه بندي اعتباري و اعتبارسنجي آنها را انجام دهند. تا بانك‌ها به مشترياني اعتماد كنند و براي آنها اسناد اعتباري باز كنند كه داراي رتبه و نمره اعتباري خوب و تاييد شده باشد.

چگونه اعتبار اسناد اتكايي (LC) كار مي‌كند؟

از آنجايي كه اعتبار اسناد اتكايي (LC) معمولا ابزاري قابل مذاكره است، بانك صادركننده آن را به ذينفع يا هر بانكي كه توسط ذينفع معرفي شده است، پرداخت مي‌كند. اگر اعتبار اسناد اتكايي (LC) قابل انتقال باشد، ذينفع مي‌تواند حق استفاده را به موسسه ديگري مانند شركت مادر يا شخص ثالث اختصاص دهد. براي انتشار اسناد اعتباري بانك ها معمولا به عنوان وثيقه به اوراق بهادار يا پول نقد نياز دارند. بانك‌ها همچنين هزينه‌اي را براي ارائه خدمات جمع آوري مي‌كنند، به طور معمول درصدي از اندازه اعتبار اسناد اتكايي (LC). اتاق تجارت بين المللي بر اسناد اعتباري مورد استفاده در معاملات بين المللي نظارت مي‌كند. انواع مختلفي از آنها در دسترس است. اين روش هم براي خريدار و هم براي فروشنده مزاياي زيادي دارد. مزاياي آن براي خريدار اين است كه قبل از خريد به صورت دقيق و كامل از مشخصات و ويژگي‌هاي محصولاتي كه قرار است خريداري كند، مطلع مي‌شود و فروشنده هم كاملا اطمينان پيدا مي‌كند كه وجه كامل محصولات فروخته شده را دريافت خواهد كرد چرا كه طرف حساب او بانك است و نه خريدار.

چگونه اعتبار اسناد اتكايي (LC) باز كنيم؟

فرض كنيد كه شما (خريدار) براي واردات ماشين آلات براي استفاده در كارخانه خود با شركت توليد كننده در خارج از كشور خود قرارداد بستيد. طبق قرارداد خود با يكديگر، شما (خريدار) بايد اعتبار اسناد اتكايي (LC) را باز كنيد. در اين حالت، اعتبار اسنادي توسط بانك شما باز مي‌شود و ذينفع آن فروشنده ماشين آلات در خارج از كشور است. اعتبار اسناد اتكايي (LC) ضمانتي است كه توسط بانك شما (نه شما) به فروشنده ارائه مي‌شود. مبلغ تحت LC طبق شرايط و ضوابط ذكر شده به اعتبار اسنادي منتقل مي‌شود. مي توانيد براي باز كردن اعتبار اسنادي LC به بانك خود مراجعه كنيد. متصدي بانك به شما كمك مي‌كند تا فرم‌هاي لازم را براي باز كردن LC پر كرده و مقدمات لازم را طي كنيد. انواع مختلفي از اعتبار اسنادي LC مانند قابل برگشت (Revocable)، غير قابل برگشت (Irrevocable)، تاييد شده (Confirmed)، تاييد نشده (Unconfirmed)، پشت به پشت (اتكايي) (Back to Back)، ثابت (Fixed)، گردان (Revolving)، قابل انتقال (Transferable) و غيره وجود دارد. رايج ترين و ايمن ترين LC نامه اعتبار غير قابل برگشت (Irrevocable) است.

منابع: investopedia

efinancemanagement


برچسب: ،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۷ تير ۱۳۹۹ساعت: ۰۱:۴۶:۰۶ توسط:كيان موضوع:

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :