خريد اينترنتي

الگوسازي سنجش ريسك اعتباري مشتريان حقوقي بانك‌ها

استعلام وام

بانك‌ها براي شناسايي عوامل موثر بر ريسك اعتباري بايد در پي تدوين و بكارگيري مدل‌هايي براي سنجش آن در بين مشتريان حقوقي خود باشند. ريسك‌ها و خطرات اعتباري عمده براي بانك‌ها شامل اعتباري، عملياتي، بازار و ريسك نقدينگي است. از آنجا كه بانك‌ها در معرض انواع ريسك‌ها و خطرات قرار دارند، آنها زيرساخت‌هاي مديريت ريسك خوبي دارند و موظفند از مقررات دولت پيروي كنند. آژانس‌ها و شركت‌هاي اعتبارسنجي به بانك‌ها در شناسايي عوامل موثر بر ريسك اعتباري و مديريت آن كمك مي‌كنند. هر مشتري حقوقي هر بانكي پس از پر كردن و تكميل فرم اعتبار سنجي مشتريان داراي يك كد اعتبارسنجي در سامانه‌ آن آژانس و شركت اعتبار سنجي خواهد شد. اين موسسات و آژانس‌ها مي‌توانند كد اعتبارسنجي مشتريان حقوقي بانك‌ها در اختيار خود افراد يا بانك‌ها براي مراجعه بعدي همراه با نتايج اعتبار سنجي رتبه بندي و امتيازدهي اعتباري ارائه دهند.

چرا مديريت ريسك اعتباري براي بانك‌ها مهم است؟

با توجه به وسعت زياد برخي از بانك‌ها، بيش از حد در معرض خطر و ريسك بودن مي‌تواند باعث ناكارآمدي بانك شود و ميليون‌ها نفر را تحت تاثير قرار دهد. با درك خطرات ناشي از ناكارآمدي و ورشكستگي بانك‌ها‌، دولت‌ها مي‌توانند مقررات بهتري را براي تشويق عملكرد محتاطانه و مديريت ريسك اعتباري تنظيم كنند. اين بانك‌ها مي‌توانند از خدمات آژانس‌ها و شركت‌هاي اعتبارسنجي براي مديريت ريسك اعتباري استفاده كنند. در سامانه‌هاي آژانس‌هاي اعتبارسنجي هر مشتري و متقاضي دريافت وام و تسهيلات از بانك‌ها داراي يك كد اعتبارسنجي است. اين كد اعتبار سنجي به مشتريان پس از تكميل فرم اعتبارسنجي مشتريان  آن بانك‌ها اختصاص داده شده و فرايند اعتبارسنجي و رتبه بندي اعتباري آنها آغاز مي‌شود. توانايي بانك در مديريت ريسك اعتباري نيز بر تصميمات سرمايه گذاران تاثير مي‌گذارد. حتي اگر يك بانك بتواند درآمد زيادي داشته باشد، عدم مديريت ريسك اعتباري مي‌تواند سود ناشي از ضرر وام را كاهش دهد. سرمايه گذاران به احتمال زياد در بانكي سرمايه گذاري مي‌كنند كه قادر به ارائه سود است و در معرض خطر بيش از حد از دست دادن پول و ضرر نيست.

ريسك اعتباري چگونه مديريت مي‌شود؟

ريسك اعتباري بزرگترين ريسك و خطر براي بانك‌ها است. اين اتفاق مي افتد كه وام گيرندگان نتوانند به تعهدات قراردادي خود عمل كنند. به عنوان مثال وقتي وام گيرندگان به طور پيش فرض در پرداخت اقساط وام قصور مي‌كنند. پيش فرض‌ها مي‌توانند در رهن و وثيقه، كارت‌هاي اعتباري و اوراق بهادار با درآمد ثابت رخ دهند.

در حالي كه بانك‌ها به دليل ماهيت مدل تجاري خود نمي‌توانند كاملا از ريسك اعتباري در امان بمانند، اما مي‌توانند از چندين طريق ميزان قرار گرفتن در معرض آن را كاهش دهند. از آنجا كه ورشكستگي در صنعت بانكداري معمولا غيرقابل پيش بيني است، بانك‌ها بايد بتواند از خدمات يك شركت اعتبارسنجي براي كاهش و مديريت ريسك‌هاي اعتباري استفاده كنند.

با اين كار، در طي ركود اعتباري، بانك‌ها كمتر در معرض ضررهاي بزرگي چون ورشكستگي قرار مي‌گيرند. براي كاهش قرار گرفتن در معرض خطر، آنها مي‌توانند به افرادي كه سابقه اعتبار خوبي دارند، وام دهند تا با وام‌هاي با بالا بدهند يا وثيقههاي از افراد وام گيرنده با مبالغ بالا دريافت كنند.

منبع: corporatefinanceinstitute


برچسب: ،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۳ تير ۱۳۹۹ساعت: ۰۱:۲۹:۳۸ توسط:كيان موضوع:

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :