خريد اينترنتي

اعطاي تسهيلات براي خريد سهام

سامانه ملي اعتبارسنجي

به تازگي اعطاي تسهيلات براي خريد سهام محقق شده است و مشتريان و سهامداران مي‌توانند از آن بانكي براي خريد سهام و حضور بهتر و موثرتر در بازار بورس استفاده كنند. اين تسهيلات كه به تسهيلات اعتباري معروف هستند در واقع نوعي وام است كه در يك زمينه مالي يا شركتي تامين مي‌شود. در واقع در اين زمينه يك قرارداد سه جانبه بين بانك، كارگزار و مشتري بسته مي‌شود. به اين صورت كه مشتري به جاي پرداخت پول به بانك براي خريد سهام به صورت اعتباري آن را از كارگزار مي‌خرد و كارگزار پول و منبع مورد نياز بانك را براي اعطاي سهام از طريق قراردادي كه بسته است براي بانك تامين مي‌كند و ديگر طرف حساب مشتري كارگزار است نه بانك و طرف حساب بانك هم كارگزار است و نه مشتري، اين يك قراداد سه جانبه است كه منافع هر سه طرف از اين طريق تامين مي‌شود.

تسهيلات اعتباري چگونه كار مي‌كند؟

تسهيلات اعتباري بطور گسترده در بازار مالي به عنوان روشي براي تامين بودجه براي اهداف مختلف مورد استفاده قرار مي‌گيرد. شركت ها غالبا با بستن قرارداد با يك تامين كننده مالي سهام مثل كارگزاري‌ها يا جمع آوري پول با فروش سهام خود، آنها را دريافت مي‌كنند. نكته مهم براي هر شركتي اين است كه چگونه ضمن در نظر گرفتن پارامترهاي تامين مالي سهام خود، بدهي را در ساختار سرمايه خود درج كند. براي كمك به كارگزاري‌ها و بانك‌ها براي كاهش و مديريت ريسك اعتباري و اعطاي وام و تسهيلات به افراد مطمئن و مورد اعتماد در زمينه مالي و اعتباري و اولويت بندي مي‌توانند از خدمات يك شركت اعتبار سنجي استفاده كنند. شركت اعتبارسنجي داراي سامانه جامع استعلام بانكي و سامانه استعلام معوقات بانكي هستند. اين شركت‌ها و آژانس‌ها با استفاده از فناوري و روش‌هاي مختلف از طريق دريافت داده‌هاي مالي و اعتباري مشتريان از بانك‌ها اقدام به اعتبارسنجي و رتبه بندي و امتيازدهي اعتباري آنها مي‌كنند.

شركت ممكن است آن را براساس وثيقه‌اي كه ممكن است بدون تغيير شرايط قرارداد اصلي بفروشد يا جايگزين شود، بازپرداخت كند. اين تسهيلات ممكن است در پروژه‌ها يا بخش‌هاي مختلف در كسب و كارهاي متفاوت استفاده و طبق اختيار شركت توزيع شود. مدت زمان بازپرداخت وام انعطاف پذير و مانند ساير وام‌ها بستگي به وضعيت اعتباري كسب و كار و اينكه در گذشته آنها چقدر خوب بدهي‌ها پرداخت كرده‌اند، بستگي دارد. خلاصه تسهيلات شامل يك بررسي مختصر در مورد مبدا آن، هدف وام و نحوه توزيع بودجه است. موارد خاص كه بر روي آن بررسي مي‌شود، نيز شامل خواهد شد.

انواع تسهيلات اعتباري

تسهيلات اعتباري به اشكال مختلفي ارائه مي‌شود. برخي از رايج ترين آنها عبارتند از:

  • تسهيلات اعتباري خرده فروشي: روشي براي تامين مالي است - اساسا نوعي وام يا اعتبار است- كه توسط خرده فروشان و شركت‌هاي املاك و مستغلات استفاده مي‌شود. كارتهاي اعتباري نوعي تسهيلات اعتباري خرده فروشي است.
  • تسهيلات وام گردان: نوعي وام است كه توسط يك موسسه مالي صادر شده و وام دهنده انعطاف پذيري براي تسويه حساب يا برداشت، بازپرداخت و برداشت مجدد را فراهم مي‌كند. در اصل اين يك خط اعتباري است ، با نرخ بهره متغير (نوسان).

منبع: investopedia


برچسب: ،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱ تير ۱۳۹۹ساعت: ۰۱:۱۵:۱۱ توسط:كيان موضوع:

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :