خريد اينترنتي

مباني ناظر بر اعتبار سنجي مشتريان در بانكداري اسلامي از نظر قرآن

استعلام بانك مركزي

در بانكداري اسلامي بر اعتبارسنجي مشتريان تاكيد زيادي شده است. دليل آن اين است كه بانك‌ها اگر به درستي مشتريان خود را اعتبارسنجي كنند، مي‌دانند وام‌ها و تسهيلات خود را به چه كساني بدهند، تا در آينده هم خود و نظام اقتصادي را متضرر نكنند. بهترين راه براي اعتبار سنجي مشتريان استفاده از سامانه اعتبارسنجي است. شركت‌ها و آژانس‌هاي اعتبارسنجي با گرفتن اطلاعات و داده‌هاي مالي و اعتباري مشتريان بانك‌ها از آنها، از طريق فناوري‌اي كه در سامانه اعتبار سنجي خود دارند، به بانك‌ها كمك مي‌كنند تا در اعطاي وام و تسهيلات به افراد شايسته، خوش حساب و واجد شرايط اقدام كنند. البته افراد حقيقي و حقوقي و شركت‌ها و صاحبان كسب و كارهايي كه متقاضي دريافت وام و تسهيلات از بانك‌ها هستند هم مي‌توانند از يك شركت اعتبارسنجي براي ديدن نمره و رتبه اعتباري خود درخواست كنند تا اگر واجد شرايط براي دريافت وام و تسهيلات از بانك خاصي نيستند، تلاش كنند تا با رعايت قوانين و مقررات نمره و رتبه اعتباري خود را به حد استاندارد برسانند. در واقع در فرايند اعتبارسنجي مشتريان آن آژانس و شركت اعتبار سنجي سابقه اعتباري مشتريان كه شامل جزئيات حساب‌هاي اعتباري گذشته و جاري است را ليست مي‌كند. همچنين هر بار كه يا يك وام دهنده گزارش اعتباري خود را درخواست مي‌كند و همچنين مواردي كه داده‌ها و اطلاعات مالي و اعتباري حساب‌هاي مشتريان ارسال شده است، مستند مي‌كند. موضوعات مالي كه بخشي از سوابق عمومي مانند تعداد چك برگشتي و سلب حق بيمه است نيز شامل مي‌شود.

اهميت اعتبارسنجي مشتريان در نظام بانكداري چيست؟

همانطور كه اشاره شد امروزه اعتبارسنجي مشتريان در نظام بانكداري به دليل پيش بيني و جلوگيري از ايجاد ريسك اعتباري و يا كاهش ضرر و آسيب آن به اقتصاد بانك و كشور از اهميت بالايي برخوردار است. به همين دليل است كه دانستن نمره و رتبه اعتباري هر فرد متقاضي دريافت وام و تسهيلات و استفاده از خدمات مالي و بانكي مهم خواهد بود. اين نمره اعتباري مسلما مهمترين نمره شما در زندگي مالي و اعتباري تان است و اين روزها بررسي آنها آسانتر از هميشه است. قبل از درخواست كارت اعتباري جديد و وام شخصي  مهم است كه نمره و رتبه اعتباري خود را بدانيد، زيرا اين بينش را به شما مي‌دهد كه در دريافت چه نوع وام و تسهيلاتي ممكن است واجد شرايط شويد و چه نرخ بهره را انتظار داريد. بررسي نمره اعتباري شما به اعتبار تان آسيب نمي‌رساند  و حتي اگر متقاضي دريافت وام يا تسهيلات نيستيد، هوشمندانه است كه عادت داشته باشيد به طور منظم آن را چك كنيد.

در حقيقت، عمل ساده بررسي نمره اعتباري يكي از راه هايي است كه مي‌توانيد اعتبار خود را بهبود بخشيد. اگر متوجه ضعف در نمره خود شديد، ممكن است از وجود خطاهاي احتمالي گزارش خود آگاه شويد. بررسي نمره خود به صورت ماهانه ممكن است به شما كمك كند مشكلات را زودتر حل كنيد، همانطور كه اعتبارسنجي مشتريان به بانك‌ها كمك مي‌كند تا ريسك اعتباري خود را مديريت كنند. با كمك اين سامانه‌ها و آژانس اعتبارسنجي مي‌توان اقتصادي سالم و پويا داشت.

منابع: wellsfargo

cnbc


برچسب: ،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۵ خرداد ۱۳۹۹ساعت: ۱۲:۴۵:۱۷ توسط:كيان موضوع:

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :