خريد اينترنتي

بخشنامه مكلف شدن بانك‌ها به رفع سوء اثر چك‌هاي برگشتي

استعلام معوقات بانكي با كد ملي

بر اساس قانون جديد بانك مركزي كه مدت زيادي از ابلاغ آنها به بانك‌هاي كشور نمي‌گذرد، بانك‌ها مكلف شدند آن دسته از چك‌هاي برگشتي را سه سال از تاريخ صدور آنها گذشته و شكايتي در اين مدت نسبت به آنها نشده است، رفع سوء اثر كنند. اين بخشنامه را بانك مركزي براي عدم احراز طرح دعواي حقوقي و كيفري براي چك‌هاي برگشتي كه سه سال از تاريخ صدور آنها گذشته و شكايتي در اين مدت نداشته‌اند با همكاري مركز آمار و فناوري اطلاعات قوه قضائيه ابلاغ و اجرايي براي بانك‌هاي سراسر كشور كرده است. البته بانك‌ها بايد براي رفع سوء اثر اين چك‌هاي برگشتي آنها را از در سامانه ثنا ابتدا استعلام نموده و سپس از طريق درج كد 6 اقدام كنند. چك برگشتي يكي از موانع بانكي براي اعطاي وام و تسهيلات به متقاضيان است. بانك‌ها و موسسات مالي و اعتباري براي مديريت ريسك اعتباري خود در اعطاي وام و تسهيلات مي‌توانند از خدمات سامانه اعتبارسنجي چك كه از طرف شركت اعتبارسنجي استفاده كنند. آژانس‌ها و شركت‌هاي اعتبارسنجي از طريق داده‌هاي مالي و اعتباري مشتريان بانك‌ها و موسسات مالي و اعتباري كار اعتبارسنجي و رتبه بندي اعتباري را انجام مي‌دهند. بانك‌ها و موسسات مالي و اعتباري مي‌توانند از نتايج اعتبارسنجي و رتبه بندي اعتباري يك شركت اعتبار سنجي براي اولويت بندي در اعطاي وام و تسهيلات استفاده كنند.

چرا چك‌هاي برگشتي ايجاد مي‌شوند؟

طبق قانون، چك حكم پول نقد را دارد و نبايد داراي وعده باشد. اما اگر چك داراي وعده شد و در زمان معين شده حساب صادر كننده چك خالي يا نقدينگي كافي براي وصل چك را نداشته باشد، چك از سوي دارنده آن برگشت مي‌خورد. اما اگر كسي بخواهد از صادر كننده چك برگشت خورده شكايت كند، پيگرد كيفري نخواهد داشت چرا كه داراي وعده است. در سال‌هاي گذشته تعداد چك‌هاي برگشتي به دليل نبود قانون شفاف در اين زمينه و عدم نظارت بانك مركزي افزايش چشمگيري داشته است و به اقتصاد كشور ضررهاي جبران ناپذيري وارد كرده است.  به طوري كه در بهمن ماه سال گذشته بانك مركزي آمار چك‌هاي برگشتي را 642 هزار فقره اعلام كرده است. ارزش اين تعداد چك برگشتي در حدود 82 هزار ميليارد ريال عنوان شده است كه رقم و ارزش بالايي است هرچند كه نسبت به سال‌هاي گذشته روند نزولي در تعداد چك برگشتي كشور داشته است. يك شركت اعتبارسنجي مي‌تواند از طريق سامانه اعتبارسنجي بانك مركزي به اطلاعات و داده‌هاي مالي و اعتباري مشتريان بانك‌ها و تعداد چك‌هاي برگشتي آنها كار اعتبارسنجي و رتبه بندي اعتباري آنها را انجام دهند. البته اين كار را بانك‌ها هم مي‌توانند انجام دهند اما شركت‌هاي اعتبارسنجي داراي فناوري و سامانه‌هايي هستند كه مي‌توانند كار اعتبارسنجي مشتريان بانك‌ها را به صورت دقيق و مطمئن انجام دهند.

اقدامات لازم براي جلوگيري از آسيب چك‌هاي برگشتي به اقتصاد

به تازگي قانون جديد چك از طريق رئيس جمهور به بانك مركزي و بانك‌هاي سراسر كشور ابلاغ شده است. طبق اين قانون براي كاهش آسيب صدور چك‌هاي برگشتي به فرد دارنده چك و اقتصاد كشور در صورتي كه مبلغ چك از موجودي حساب صادر كننده چك بيشتر باشد، بانك مي‌تواند در صورت رضايت دارنده چك مبلغ موجود در حساب صادر كننده چك را به او بپردازد و دارنده چك آن را در پشت چك قيد كند و چك را به بانك بدهد.


برچسب: ،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۴ خرداد ۱۳۹۹ساعت: ۰۱:۱۲:۴۲ توسط:كيان موضوع:

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :