خريد اينترنتي

اعتبار سنجي چيست

استعلام معوقات بانكي و بالا رفتن ضريب آماري معوقات بانكي در سيستم بانكي در سراسر كشور باعث شده است تا بانك مركزي جمهوري اسلامي ايران به فكر راه حل و چاره اي براي حل و فصل نمودن معوقات بانكي و كاهش شديد آن در سيستم هاي بانكي بيفتد تا به اين منظور بتواند با ارائه راهكارهايي تا حد زيادي از ايجاد معوقات بانكي جلوگيري به عمل آورده شود. افت شديد معوقات بانكي به چرخه اقتصادي كشور بسيار كمك مي كند؛ لذا همواره ايجاد راه حل هايي در اين راستا به عنوان يك چالش بزرگ در سيستم هاي بانكي به حساب مي آيد. در ادامه در همين راستا برآنيم تا روش هايي را براي جلوگيري به عمل آوردن از استعلام معوقات بانكي ارائه سازيم و از تاثير شگرف سامانه اعتبار سنجي  بر كاهش معوقات بانكي بحث به ميان خواهيم آورد.

روش هاي جلوگيري از ايجاد معوقات بانكي ( رتبه بندي اعتباري )

سيستم هاي بانكي براي جلوگيري به عمل آوردن از معوقات بانكي راهكارها و شيوه هايي را در نظر گرفته اند تا به اين منظور بتوانند در راستاي پايين آوردن استعلام معوقات بانكي گام مثبت و مستحكمي بردارند. شايد يكي از عمده ترين دلائلي كه تا پيش از اين سبب بالا رفتن نرخ معوقات بانكي در كشور مي شد، نبود سامانه اعتبار سنجي بود كه امروزه به لطف تكنولوژي از سامانه اعتبار سنجي بهره مند شده ايم كه توانسته است تا حد بسيار زيادي از معوقات بانكي جلوگيري به عمل آورد. اما از ديگر روش هاي جلوگيري از استعلام معوقات بانكي مي توان به موارد زير اشاره كرد:

  1. بكار بستن مديران مجرب و كاركشته و متعهد به قوانين ( اعتبار سنجي )

يكي از راه هايي كه از استعلام خريد گوشت معوقات بانكي جلوگيري به عمل مي آورد، بكار گرفتن مديراني بسيار متعهد و ملتزم به قوانين مي باشد كه اگر در راستاي استعلام معوقات بانكي به قوانين بانك

مركزي پاي بند باشند، مي توانند از ايجاد هر گونه معوقات بانكي تا حد زيادي جلوگيري به عمل آورند و سيستم هاي بانكي عاري از هر گونه معوقات بانكي باشند. بنابراين اگر تمام مديران، مدبر و متعهد باشند، اقتصاد يك كشور نيز دچار تزلزل نخواهد گشت. ( استعلام چك برگشتي )

  1. دادن تسهيلات تنها به افراد خاص و قابل اعتماد

اگر سيستم هاي بانكي به گونه اي خريد خودكار باشند كه تنها به افراد خاص و به پروژه هاي خاصي تسهيلات خود را اعطاء كنند، همين امر نيز از جمله روش هاي ممانعت از معوقات بانكي به شمار مي آيد كه سيستم هاي بانكي مي توانند با اجراي اين طرح، وجود استعلام معوقات بانكي را تا حد زيادي كاهش دهند.

  1. پديد آمدن ابزارهاي كنترلي  ( رتبه بندي اعتباري )

اگر در سيستم هاي بانكي، ابزارهاي كنترلي وجود داشته باشد كه بتوان با وجود اين ابزارها تمامي دارندگان تسهيلات بانكي را ملزم به بازپرداخت بدهي هاي معوق خود كنند، تا حد شايان توجهي از استعلام معوقات بانكي جلوگيري به عمل مي آيد و با سخت گيري هايي كه اعمال مي شود، تمامي افراد مجبور به بازپرداخت اقساط خود درست در سر وقت تعيين شده خود مي باشند.

دلائل ديگري نيز در اين راستا وجود دارد كه ذكر همه آن ها در اين مختصر نمي گنجد. از جمله اين دلائل مي توان به تاكيد ويژه دولت بر وصول مطالبات بانكي، تغيير قوانين و شرايط اقتصادي، نرخ هاي سود غير واقعي و... اشاره كرد.

تاثير سامانه اعتبار سنجي بر كاهش استعلام معوقات بانكي

سامانه اعتبار سنجي با عمده فعاليت هايي كه در بدو ظهورش تا به كنون داشته است، توانسته تا حد زيادي از هر گونه معوقات بانكي يا تاخير در بازپرداخت بدهي ها به سيستم هاي بانكي جلوگيري به عمل آورد و از جمله بهترين راهكارهاي وصول مطالبات بانكي به شمار مي آيد. با وجود رتبه بندي اعتباري تمامي افراد حقيقي و حقوقي ملزم مي شوند تا تمامي اقساط خود را سر موعد مقرر خويش پرداخت نمايند تا با استعلام معوقات بانكي هيچ تاخير در پرداختي در استعلام آن ها مشاهده نگردد.


برچسب: ،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۷ آبان ۱۳۹۸ساعت: ۰۱:۵۵:۵۸ توسط:كيان موضوع:

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :