امیر مسعودی
درج آگهی رایگان جدید

قالیشویی
تعمیر درب پارکینگ
شرکت سمپاشی
خريد اينترنتي خريد اينترنتي .

خريد اينترنتي

چگونه مي‌توان در پنج مرحله نمره اعتباري براي بنگاه ايجاد كرد؟


استعلام معوقات بانكي با كد ملي

 

اگر بنگاهي موفق به دريافت وام نشود، ممكن است به دليل آن باشد كه اعتبار شخصي يا اعتبار شركت ضعيف است. در آمريكا 45 درصد از بنگاه‌ها به خاطر نمره اعتباريشان جهت اتخاذ وام از سمت وام دهندگان پذيرفته نشده‌اند. بنگاه‌هاي قرض‌گيرنده با اعتبار ضعيف محكوم به پرداخت نرخ بهره بيشتر، حق بيمه بالاتر و شرايط پرداخت نامطلوب‌تري خواهند شد.

اعتبار قوي بنگاه موجب تاييد وام خواهد شد و به منظور جذب بنگاه‌هاي جديد جهت معامله‌هاي پر سود به كار مي‌رود. گزارش اعتباري بنگاه را مشتريان بالقوه، شركا و تامين‌كنندگان و ... مي‌توانند مشاهده كنند.

آمبركولاي، مدير فروش شركت دان و برد استريت اظهار كرده است" همان‌طور كه استخدام‌كنندگان رزومه افراد را با دقت بسيار بررسي مي‌نمايند ذينفعان بنگاه نيز گزارش اعتباري بنگاه را با دقت نظارت خواهند كرد زيرا تنها توانايي مالي افراد مد نظر نيست بلكه اعتبار آنها اهميت دارد.

بنگاه‌ها مي‌توانند با وجود اعتبار شخصي ضعيف، وام دريافت كنند. اما اگر ابتدا مراحل لازم را جهت ايجاد اعتبار شركت طي نمايند واجد شرايط نرخ بهره كمتر خواهند شد كه هزينه كل وام را كاهش خواهد داد.

پنج مرحله براي ايجاد اعتبار شركت اهميت دارد كه عبارتند از :

 1. جريان اطلاعات را با موسسات رتبه‌بندي اعتباري حفظ كنيد و گزارش اعتباري خود را به طور منظم بررسي نماييد.

بررسي اطلاعات گزارش اعتباري، بنگاه‌ها را قادر مي‌سازد كه از نقاط قوت و ضعف اعتباري خود پيش از آنكه توسط تامين‌كنندگان و فروشندگان و وام‌دهندگان مورد بررسي قرارگيرند، آگاه شوند و اقدامات لازم را جهت رفع نقاط ضعف اعتباري خود انجام دهند. بررسي گزارش اعتباري كسب‌و‌كار درهاي بيشتري را جهت تامين مالي بنگاه خواهد گشود و بنگاه را در امر تعيين اهداف و رديابي پيشرفت خود ياري خواهد كرد.

 1. با تامين‌كنندگان خود روابط تجاري ايجاد كنيد.

اگر بنگاه  لوازم و مواد اوليه موردنياز خود را از فروشندگان تهيه و با تامين‌كنندگان معامله نمايد. اين معاملات موجب ايجاد اعتبار شركت خواهد شد. بسياري از تامين‌كنندگان به بنگاه‌ها اجازه مي‌دهند كه هزينه مواد اوليه را تا چند روز يا چند هفته بعد از دريافت موجودي پرداخت نمايند. اگر بنگاه با تامين‌كنندگان خود چنين روابطي داشته باشد مي‌بايست از آن‌ها بخواهد كه سوابق پرداخت بنگاه را به موسسات رتبه‌بندي اعتباري گزارش دهند. بنگاه تا زماني كه به قوانين و شرايط قراردادهاي تجاري پايبند باشد شاهد افزايش نمره اعتباري خود خواهد بود.

 1. اقساط و بدهي‌هاي خود به فروشندگان يا اعتباردهندگان را به موقع و يا حتي زودتر از موعد پرداخت نماييد.

براي اطمينان از ايجاد نمره اعتباري خوب، مطمئن شويد كه اقساط خود را به موقع و يا حتي زودتر از موعد پرداخت مي‌كنيد. هر چقدر سابقه اعتباري بلندمدت‌تر باشد سريع‌تر به سمت مثبت تمايل پيدا خواهد كرد. پس هر چه زودتر اعتبار شركت ايجاد شود، بهتر است.

 1. از وام‌دهندگاني پول قرض بگيريد كه به طور منظم به موسسات اعتبارسنجي گزارش ارائه مي‌دهند.

اگر بنگاه تمام اقساط و بدهي‌هاي خود را به موقع پرداخت نمايد و وام‌دهنده به طور منظم به موسسات اعتبارسنجي گزارش ارائه دهد اعتبار شركت افزايش خواهد يافت. اما همه وام‌دهندگان اين كار را انجام نمي‌دهند. پس اگر قصد ايجاد اعتبار براي بنگاه خود داريد. قبل از اتخاذ وام از وام‌دهنده بپرسيد كه آيا به موسسات اعتبارسنجي گزارش ارائه مي‌دهند يا خير؟.براي مثال بانك‌ها معمولا به طور منظم به موسسات اعتبارسنجي گزارش ارائه مي‌دهند. اما اگر اعتبار شركت ضعيف و يا داراي ريسك بالايي باشد، واجد شرايط دريافت وام از بانك نخواهد شد.

 1. سوابق عمومي بنگاه را پاك نگهداريد. و از هر گونه سابقه منفي جلوگيري كنيد.

گزارش اعتباري بنگاه حاوي سوابق عمومي مربوط به بنگاه مانند ورشكستگي‌ها، حكم دادگاه و وثيقه و ...است.براي مثال اگر راي دادگاه در مورد دادخواست جمع‌آوري بدهي برعليه شما باشد، اثر منفي بر نمره اعتباري شما خواهد گذاشت. همچنين اعتباردهنده حق قانوني تصاحب اموال بدهكار را دارد. اما اگر بدهكار مقدار بدهي خود را پرداخت نمايد. اين نشانه‌هاي منفي از گزارش اعتباري بنگاه حذف خواهد شد.

 


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۴ بهمن ۱۳۹۸ساعت: ۰۲:۲۷:۴۲ توسط:كيان موضوع:

چك برگشتي

استعلام وام بانكي با كد ملي

چك برگشتي معضلي بسيار بزرگ بر سر راه معامله گران در بازار به شمار مي آيد معضل بسيار و همچنان نيز علي رغم كاهش صدور آن باز هم با مشكل چك برگشتي دست و پنجه نرم مي كنيم. براي جلوگيري از اين معضل بانك مركزي ايران و نيز كشورهاي ديگر تدابيري انديشيده و قوانيني براي كاهش چك برگشتي وضع كرده اند كه بر اين اساس بتوانند تا حد بسيار زيادي به چرخه اقتصادي كشور خود كمك كنند. در ادامه اين مطلب برآنيم تا با قوانين مربوط به چك برگشتي در ايران با ساير كشورها سخن به ميان آوريم تا از اين رهگذر مقايسه اي بين قوانين داخلي كشور خودمان با ساير كشورهاي جهان داشته باشيم. چرا كه هر كشوري براي جلوگيري از اين معضل در چرخه اقتصادي خود قوانين مخصوص به خود را وضع كرده اند

قوانين چك برگشتي در ايران

چك برگشتي در ايران در گذشته هاي نه چندان دور بسيار رقم بالايي را براي خود ثبت كرده بودند. امري كه نگراني بانك مركزي را به همراه داشت تا با صدور قوانيني روز به روز از صدور چك برگشتي جلوگيري به عمل آورد. بنابراين با اصلاحات جديدي كه در خصوص قانون چك برگشتي در ايران صورت گرفت؛ مي توان گفت سال 1398 توأم با كاهش شديد و قابل ملاحظه چك برگشتي شد. بر حسب قوانيني جديدي كه در اين راستا نگاشته شده است؛ پيگيري چك برگشتي با روند رو به رشدي نسبت به قبل صورت مي گيرد و نيز تأمين پول درج شده در چك از محل ساير حساب هاي بانكي صادركننده چك فراهم آمده است تا به اين منظور در حد توان چك برگشتي را بتوان كم كرد. آمارها در سال 98 حاكي از آن است كه حدود 40 درصد از چك برگشتي بنا بر قوانين اصلاحيه جديد كم شده است كه نشان دهنده موفقيت و آخرين نفس كشيدن هاي چك برگشتي در ايران مي باشد

چك برگشتي در ساير كشورهاي جهان و مقايسه آن با ايران

در ساير كشورهاي جهان به خصوص كشورهاي توسعه يافته چك برگشتي به مانند كشور ما نيست كه هر سال روند رو به رشد تري نسبت به سال قبل داشته باشد. كشورهاي توسعه يافته در همان ابتداي امر به اقتصاد كشور خود و به ركود حاكم بر بخش توليد و نيز بهبود فضاي كسب و كار و... توجه و اهتمام ويژه اي قائل بوده اند و همواره با قوانيني كه وضع كرده اند؛ باعث از صدور هر گونه چك برگشتي جلوگيري به عمل آورده اند.

اگر بخواهيم چك برگشتي در كشورهاي توسعه يافته را با ايران مقايسه كنيم؛ مي بايست اذعان داشت كه چك در كشورهاي توسعه يافته به مانند پول نقد به شمار مي آيد چرا كه فورا تمامي چك ها در زمان قيد شده پاس مي گردند. اين در حالي است كه چك در كشور ما وسيله اي است كه خلأ كمبود نقدينگي را در كوتاه مدت پر مي كند. بر همين اساس شد كه سياست هاي ايران در خصوص چك برگشتي به يكباره تغيير يافت و با اصلاحاتي كه در خصوص چك برگشتي جديدا صورت گرفته است؛ توانسته اند تا حد قابل ملاحظه اي از چك برگشتي كم كنند كه اين امر نشانه هاي خوبي براي اقتصاد كشورمان در پي دارد. اين در حالي است كه كشورهاي توسعه يافته و بزرگ ساليان پيش به اين نقطه رسيده اند و به اين امور توجه شاياي داشته اند.


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۳ بهمن ۱۳۹۸ساعت: ۰۲:۲۹:۰۶ توسط:كيان موضوع:

تفاوت بين  credit bureau با credit rating

رتبه بندي اعتباري

با توجه به اينكه در زبان انگليسي برخي از مفاهيم و اصطلاحاتي وجود دارند كه در زبان فارسي همگي آنان را با نام رتبه بندي معنا كرده اند؛ در اين بخش برآنيم تا تفاوت هايي را ميان اين واژه ها مورد بررسي قرار دهيم. در اين بين 4 واژه وجود دارند كه در زبان انگليسي كاربرد دارند؛ اين چهار واژه عبارتند از:

 1. Ranking : رتبه بندي به منظور ارزيابي سهام
 2. Rating : رتبه بندي به منظور ارزيابي اوراق بدهي ناشرين
 3. Scoring : رتبه بندي يا امتياز دهي افراد متقاضي تسهيلات اعتباري
 4. Credit Bureau : شركت ها يا سيستم هاي گزارش گيري يا رتبه بندي اعتباري

همان طور كه ملاحظه مي كنيد؛ همگي اصطلاحات مختلف انگليسي مذكور را در زبان فارسي رتبه بندي ترجمه كرده اند ولي در عين حال عمده تفاوت هايي ميان هر يك از اين واژه ها وجود دارد. در ميان 4 اصطلاح نامبرده شده در بالا ما در اين مطلب تنها به عمده تفاوت هاي ميان دو اصطلاح credit bureau  با credit rating خواهيم پرداخت. براي اين منظور ابتدا بهتر است هر يك از اين اصطلاحات را بهتر توضيح و شرح دهيم تا سپس در خلال تعريف هر يك به تفاوت هاي هر يك از اين اصطلاحات زير اشاراتي زده شود.

شركت هاي اعتبارسنجي Credit Bureau

شركت هاي ارائه دهنده خدمات در زمينه سنجش اعتبار يا همان اعتبارسنجي و رفتارمالي مشتري درطول زمان مشخص براساس تسهيلات دريافتي و اقساط عقب افتاده و ضمانتهايي را كه شخص براي ديگري انجام داده است را Credit Bureau مي گويند. اين دسته از شركت ها از نظر ماهيت، نوع كاركرد، حوزه فعاليت و... با شركت هاي رتبه بندي يا همان Rating تفاوت هاي چشمگيري دارند و نبايد اين دو را با يكديگر يكي دانست. اين نوع از شركت ها معمولا شخصيت حقوقي مستقلي دارند. بر همين اساس است كه اين نوع از شركت ها معمولا با مشاركت بانك ها و نهادهاي اعطاء كننده اعتبار تأسيس مي شوند و به فعاليت هاي خويش دامن مي زنند. شركت ها اعتبارسنجي به واقع به عنوان يك بانك اطلاعاتي كاملي مي باشند كه تمامي اطلاعات مربوط به اعتبار افراد را اعم از مثبت و منفي و بر حسب آمارهاي مختلف سنجش اعتبار افراد، گزارش هاي اعتباري مورد نياز و... براي روند اعطاي تسهيلات به اعطاء كنندگان ثبت و ضبط مي كنند تا در صورت لزوم با سنجيدن اعتبار هر فرد حقيقي و حقوقي نسبت به اعطاي تسهيلات و يا ندادن آن تصميمات لازم را اتخاذ نمايند.

شركت هاي رتبه بندي اعتباري rating

شركت هاي رتبه بندي اعتباري يا همان rating همچون: فيچ و موديز از جمله موسسات رتبه بندي مستقل بين المللي به شمار مي آيند كه ابزارهاي بدهي مانند اوراق قرضه شركت هاي بزرگ را به نوعي رتبه بندي مي كنند و وابسته به قوانين بازار سرمايه مي باشند. نكته اي كه در اين خصوص وجود دارد؛ ذكر اين مسئله است كه از نظر تعداد اين گونه از موسسات رتبه بندي فعال در يك كشور هيچ گونه محدوديتي وجود ندارد. به تعبيري ديگر مي توان گفت رتبه بندي روشي مطلوب براي ريسك اعتباري كسب و كارهاي كوچك و بزرگ مي باشد كه نشان دهنده ميزان وفاداري به تعهدات مالي افراد مختلف است.

جمع بندي نهايي

بنابراين براي شناخت اين دو نوع اصطلاح از هم مي بايست آن دو را از هم تفكيك نمود. شايد عمده دليلي كه برخي از افراد اين دو اصطلاح را يكي مي دانند و هيچ گونه تفاوتي را ميان آن ها قائل نيستند، به عدم توجه به مرزبندي هاي اين دو حوزه كاري برگردد گه معمولا توجهي به آن نمي شود؛ ولي با اين وجود مي بايست حتما دو واژه فوق را از يكديگر جدا ساخت و همانطور كه در اين مطلب آمد؛ براي هر يك از آنان تعريفي خاص ارائه كرد.


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۲ بهمن ۱۳۹۸ساعت: ۰۲:۳۱:۲۹ توسط:كيان موضوع:

سامانه اعتبار سنجي

رتبه اعتباري

سامانه اعتبار سنجي از گذشته تاكنون در سطح جهاني وجود داشته اند با اين تفاوت كه سال به سال به پارامترهاي آن افزوده مي شود تا در اين بين بتوان با سيستمي سخت گيرانه تر نتايجي قطعي تر را براي بانك ها و ساير موسسات مالي و اعتباري به ارمغان آورد. اين سامانه اعتبار سنجي با هدف پايين آوردن سطح نكول و يا ريسك در معاملات اقتصادي در طي ساليان متوالي توانسته اند با ارائه راهكارهايي تا حد امكان به فعاليت هاي خويش ادامه بدهند و روز به روز با دستورالعمل هاي جديد سعي در كاهش چك هاي برگشتي و نيز بدهي هاي بالا آمده و يا تأخير در روند پرداختي معاملات مختلف كرده اند. بنابراين در ادامه مطلب بنا نهاده ايم تا مروري بر سير تاريخي سامانه اعتبار سنجيدر دنيا از بدو ظهور اين گونه از سامانه ها تا به هم اكنون داشته باشيم. پس با ما همراه باشيد.

سير تاريخي سامانه اعتبار سنجي از بدو ظهور تا به كنون

سامانه اعتبار سنجي در دنيا از ديرباز وجود داشته است. شايد قديمي ترين سامانه اعتبار سنجي در دنيا در سال 1787تأسيس گشته باشد كه در اين سال تا سال 1914 رفته رفته پايه هاي سامانه اعتبار سنجي شكل گرفت و سال به سال بر حسب تجربه به پارامترهاي آن افزوده مي گرديد. اين گونه از سامانه ها بر حسب كيفيت در اجراي كار خويش و نيز بالا بردن امنيت و اعتبار طرفين قرارداد پيش از اجراي هر گونه معامله اي تأسيس شده اند. آنچه واضح و مبرهن است؛ ذكر اين مسئله است كه سامانه اعتبار سنجي در ابتداي امر پيش از سال 1912 اولين ملاك ها و معيارهاي 12 گانه اي را براي ارزيابي و سنجش اعتبار افراد در نظر گرفته بودند و در سال 1913 سرانجام اولين فهرست اعتبارسنجي به صورت كامل منتشر گرديد. اين سامانه ها در پي سالها با تغييرات بسيار اساسي و بنياديني رو به رو شده است كه به طور كلي پارامترهاي گذشته به باد فراموشي سپرده شده اند و دستورالعمل هاي جديد سال به سال به آن ها افزوده گرديد است. به عنوان مثال مي توان به تغييرات اساسي سامانه اعتبار سنجي در بين سال هاي 1914 تا 1935 توجه كرد كه اساس اين سامانه ها به طور كلي و زيربنايي تغيير يافت. به همين منظور هر دوره اي اساس دوره هاي پيشين را به طور كلي از بين مي بردند و با تغييراتي كه در سامانه اعتبار سنجي به وجود مي آورند؛ نقص هاي گذشته را از بين مي بردند تا با ريشه كن كردن تغييرات گذشته، بتوانند به نوعي ديگر جلوي چك هاي برگشتي و بدهي هاي بالا آمده را بگيرند.

سامانه اعتبار سنجي از سال 1981 تاكنون

سامانه اعتبار سنجي از سال 1981 تاكنون با تغييرات بنيادين نسبت به گذشته به عمده فعاليت هاي خويش ادامه داده اند. در طي اين سال ها تقريبا سامانه اعتبار سنجي در اكثر كشورها روي كار آمده و آن را اجراء مي نمودند. اگر نگاهي به سامانه اعتبار سنجي در طي بدو ظهور اين سامانه ها تا به كنون انداخته شود؛ به خوبي مي توان اين تغييرات را لمس نمود. بنابراين سال هاي اخير را مي توان از جمله پر تنش ترين سال هاي پيش روي سامانه اعتبار سنجي به حساب آورد. چرا كه در طي اين سال ها، اين دسته از سامانه ها با تغييرات بسيار چشمگير زيادي مواجه گشته اند كه هر يك از آن ها در پيشبرد هدف پايين آمدن بدهي ها و افزايش اعتماد و اعتبار طرفين قرارداد نسبت به همديگر بوده است.


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۱ بهمن ۱۳۹۸ساعت: ۰۴:۱۰:۴۳ توسط:كيان موضوع:

مقدمه اي در خصوص چك هاي برگشتي از ديرباز تاكنون

شركت اعتبار سنجي

از گذشته هاي دور تاكنون همواره موضوع چك هاي برگشتي به عنوان يكي از مسئله هاي حاشيه اي در شبكه هاي بانكي بوده است و بانك ها براي كاهش چك هاي برگشتي تدابيري را انديشيده اند. بانك مركزي جمهوري اسلامي ايران در اين راستا به عنوان مجري اين فرآيند بخش نامه هاي جديدي را صادر كرده است كه در خصوص صدور چك اصلاحات قابل توجهي را درج نموده است تا تمامي سيستم هاي بانكي را در پيشبرد شرايط اقتصادي مطلوب تر به دور از اقتضائات حاكم بر صدور چك هاي برگشتي مجاب سازد. بر همين اساس اگر به روند چك هاي برگشتي از گذشته تاكنون نگاهي آماري بيندازيم؛ به خوبي متوجه اين مسئله خواهيم شد كه در گذشته كه سيستم هاي بانكي طبق بخش نامه جديد بانك مركزي ايران پيش نمي رفتند تا چقدر با چك هاي برگشتي مواجه مي گشتيم. اما آيا هنوز هم روال كار به همين صورت است يا اينكه سامانه اعتبار سنجي و نيز بانك مركزي ايران تأثير خود را گذاشته اند؟ در ادامه بيشتر در اين خصوص سخن به ميان مي آوريم. كمتر كسي است كه رشد بي رويه چك هاي برگشتي را در گذشته نه چندان دور كتمان  سازد. اما راه جلوگيري كردن از آن چيست؟

سامانه اعتبار سنجي و بانك مركزي راهكارهاي جلوگيري از چك هاي برگشتي

سامانه اعتبار سنجي در چند سال اخير توانسته اند تأثير مستقيم و زيادي بر كاهش چك هاي برگشتي بگذارند. اين سامانه اعتبار سنجي با در نظر گرفتن تمامي چك هاي برگشتي در استعلام بانكي سبب شده اند كه افراد حقيقي و حقوقي براي حفظ رتبه اعتباري خويش در سامانه اعتبار سنجي از صدور چك هاي برگشتي تا حد امكان دوري كنند. علاوه بر سامانه اعتبار سنجي، بانك مركزي جمهوري اسلامي ايران نيز در چند سال گذشته تمهيداتي را در اين باره در پيش گرفته است تا به اين منظور مجلس شوراي اسلامي با مشاركت دستگاه هاي ذي ربط بتوانند تغييرات گسترده و عميقي را با در رويكرد كاهش تعداد چك هاي برگشتي و افزايش اعتبار چك اعمال كنند. به اين ترتيب با توجه به شرايط كنوني اقتصادي كشور و نيز روند رو به رشد صدور چك هاي برگشتي، بانك مركزي ايران توانسته است با اتخاذ تدابيري لازم و ضروري دست به اصلاح قانون صدور چك بزند و با در نظر گرفتن سازوكارهاي لازم اين مهم سرانجام به بار نشست و امروزه ما شاهد افت آماري چك هاي برگشتي نسبت به سال هاي گذشته هستيم.

مهمترين اصلاحات در بخش نامه جديد بانك مركزي

بانك مركزي ايران براي جلوگيري به عمل آوردن از صدور چك هاي برگشتي تمهيداتي را در نظر گرفته است و آن ها را در قانون صدور چك وارد ساخته است. از جمله مهمترين اين اصلاحات اعمال سخت گيري هاي بيشتري است كه نسبت به قانون هاي گذشته صادر شده است. به عنوان مثال در گذشته براي ارسال اطلاعات چك هاي برگشتي به سامانه 10 روز زمان مي دادند ولي امروزه اين 10 روز به طور كلي حذف شده و بانك ها بايد بلافاصله رو به ارسال اطلاعات آورند. يكي ديگر از تغييراتي كه در اين بخشنامه ها اعمال شده است؛ اطلاعات چك هاي برگشتي در سابقه تمامي امضاء كنندگان مي باشد كه باعث لكه دار شدن شخصيت افراد حقيقي و حقوقي مي شود. به همين علت تا حد امكان از صدور چك هاي برگشتي خودداري مي كنند. حتي مهلت دو ساله براي واريز كسري چك توسط صادر كننده نيز به مدت يك سال كاهش يافته است كه همه اين موارد نشان دهنده اعمال سخت گيري هاي بيشتري بانك مركزي نسبت به قبل مي باشد. علاوه بر اين مواردي كه گفته شد؛ بانك مركزي ايران بخش نامه هاي ديگري را نيز در نظر گرفته است كه همه آن ها با هدف جلوگيري نمودن از صدور چك هاي برگشتي و كاهش شديد آن در چرخه اقتصادي است. امري كه در سامانه اعتبار سنجي نيز مورد توجه و عنايت قرار گرفته است.


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۰ بهمن ۱۳۹۸ساعت: ۰۳:۳۶:۱۳ توسط:كيان موضوع:

آينده كاري سامانه اعتبار سنجي درايران

با توجه به تعداد مشتريان و متقاضيان زيادي كه امروزه به بانك ها و ساير نهادهاي مربوطه براي دريافت تسهيلات و وام هاي مختلف مراجعه مي كنند؛ مي بايست ساز و كارهاي مختلفي در نظر گرفته شود تا به اين منظور بتوان آمار دقيق تري در خصوص رتبه بندي آنان و نيز اعتبار يك فرد حقيقي و حقوقي در نزد اين نهاد ها و بانك ها در پيش گرفت. به همين منظور با توجه به سخت گيري هايي كه در كشورهاي مختلف جهان در خصوص سامانه اعتبار سنجي صورت مي گيرد، پيش بيني مي شود كه آينده كاري سامانه اعتبار سنجي در ايران نيز رو به سمت اين سخت گيري ها رود تا به اين منظور بتوان ملاك ها و معيارها مختلف زيادي را در روند اعتبارسنجي افراد مختلف حقيقي و حقوقي در نظر گرفت. ايجاد اين معيارهاي ريزبينانه اطمينان حاصل بانك ها و نهادها را از ميزان وفاداري مشتريان خويش به خودشان منضبط تر مي كنند. بنابراين اگر بخواهيم آينده كاري سامانه اعتبار سنجي در ايران را به نوعي پيش بيني كنيم؛ در ابتدا لازم مي آيد كه نگاهي به معيارهاي حال حاضر اين سامانه ها در ايران و در كشورهاي توسعه يافته بيندازيم و پس از آن كم كاري ها و كاستي هاي سامانه اعتبارسنجي را در كشور خودمان با توجه به قياس قرار دادن اين سامانه ها مورد ارزيابي و سنجش قرار دهيم. در ادامه به اين مسائل دقيق تر پرداخته مي شود.

سامانه اعتبار سنجي( سايت اعتبار سنجي ) در ايران در حال حاضر

در حال حاضر سامانه اعتبار سنجي در ايران براي رتبه بندي افراد حقيقي و حقوقي به ملاك هايي از جمله: پرداخت اقساط وام هاي خود به بانك ها، نحوه قراردادهاي معاملاتي اين افراد وجودو يا عدم وجود چك برگشتي در شبكه بانكي ، ضمانتهايي كه شخص براي افراد و شركتها انجام داده است و... متمركز هستند. و پيش بيني مي شود در آينده اي نه چندان دور به اين ملاك ها افزوده شود و جريمه موتور سيكلت و ماشين و حتي چگونگي پرداخت آن در چه ساعت و زماني به طور دقيق تر لحاظ گردد. تا به اين منظور بتوان خوش حساب بودن و يا بدحساب بودن افراد حقيقي و حقوقي را بر حسب فاكتورهاي ريزبينانه تري مورد سنجش و ارزيابي قرار داد. اين در حالي است كه هم اكنون كسي ارزش سامانه هاي اعتبارسنجي در ايران را كتمان نمي كند ولي با اين حال به طور قطع به يقين نيز نمي توان به ميزان رتبه بندي افراد حقيقي و حقوقي تكيه كرد. به اين منظور كه كسي كه رتبه اعتباري خوبي دارد، ممكن است به يكباره نسبت به پرداخت بدهي هاي خود غفلت ورزيده و برعكس كسي كه رتبه اعتباري چندان مناسب و مطلوبي ندارد، ممكن است در بازپرداخت بدهي هاي خود ميزان وفاداري و التزام خويش را به بانك ها و ساير موسسات نشان دهد. بنابراين علاوه بر رتبه بايستي به فاكتورهاي ديگري نيز توجه گردد. در اين بين اگر سيستم سامانه هاي اعتبارسنجي كمي سخت گيرانه تر عمل كنند، آمارهاي دقيق تري استنتاج مي شود كه مي توان با اطمينان حاصل نمودن بيشتري به فردي از ميان افراد حقيقي و حقوقي تسهيلات مختلفي را بخشيد. ( فرم اعتبار سنجي سايت اعتبار سنجي )

در حال مقوله اعتبار سنجي بانكي توسط سامانه اعتبارسنجي در ايران برخلاف كشورهاي اروپايي در ابتداي راه خود قرارداشته و رفته رفته رجوع اعتبار دهندگان به به اين سامانه در چند سال آينده رو به افزايش خواهد داشت . فرهنگ ايجاد شفافيت مالي در زمان معاملات به سرعت در ايران رو به افزايش بوده لذا پيش بيني مي شود كه كاربران اين سامانه روزبه روز به شدت افزايش يابد.

رتبه اعتباري


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۸ بهمن ۱۳۹۸ساعت: ۰۱:۵۳:۴۲ توسط:كيان موضوع:

نمره اعتباري كسب‌و‌كار در آمريكا چگونه محاسبه مي‌شود؟

آيس

در آمريكا سه موسسه گزارش‌دهي اعتباري به نام‌هاي دان و برد استريت، اكسپرين و اكويفاكس نمره اعتباري كسب‌و‌كارها را محاسبه مي‌نمايند. اما هر كدام روش‌هاي خاص خود را براي انجام اين كار دارند. در مقاله پيشين نمره اعتباري و گزارش اعتباري شركت دان و براد استريت بررسي شد در اين مقاله به بررسي شركت‌هاي اكسپرين و اكويفاكس مي‌پردازيم.

شركت اكسپرين

اكسپرين نمره اعتباري كسب‌و‌كار را كمي متفاوت‌تر از دان و برد استريت محاسبه مي‌كند. آن‌ها اطلاعات تعهدات اعتباري شركت را از وام‌دهندگان و تامين‌كنندگان و پرونده‌هاي قانوني و هر اطلاعات مرتبط با بنگاه كسب مي‌كنند. سپس الگوريتم، ريسك كسب‌و‌كار را بر مبناي اعتبار، سوابق عمومي و اطلاعات دموگرافيك تعيين مي‌كند.

نمره اعتباري كسب‌و‌كار اكسپرين ( رتبه بندي اعتباري )

اكسپرين محصولي به نام گزارش نمره اعتباري ارائه مي‌دهد كه شامل نمره اعتباري كسب‌و‌كار و همچنين اطلاعات ديگر شامل روندهاي پرداخت، تاريخچه حساب و سوابق عمومي است. برايان وارد مدير بازاريابي اكسپرين مي‌گويد بررسي اين اطلاعات به طور منظم به شناسايي روش‌هاي ايجاد اعتبار براي شركت كمك خواهد كرد. اين عدد ما بين صفر تا 100 است. نمره اعتباري كسب‌و‌كار اكسپرين متفاوت از نمره پيدكس دان و برد استريت و شاخص پرداخت اكويفاكس است زيرا عوامل مختلفي را به غير از تاريخچه پرداخت در نظر مي‌گيرند.

عواملي كه بر نمره اعتباري ( رتبه بندي اعتباري ) كسب‌و‌كار اكسپرين اثر مي‌گذارند شامل مانده وام‌هاي معوقه، تاريخچه اعتباري كسب‌و‌كار و روند پرداخت مانند وجود وام، پرونده‌هاي قضايي برعليه كسب‌و‌كار، ورشكستگي‌ها و اندازه و سن شركت است. به طور كلي، حتي به كسب‌و‌كارهاي كوچك كه با مسئوليت‌پذيري از اعتبار استفاده مي‌كنند ريسك متوسط- كم تخصيص داده مي‌شود. در حاليكه كسب‌و‌كارهاي تثبيت شده با تاريخچه اعتباري محكم آسانتر به رتبه‌بندي ريسك -كم دست خواهند يافت.

شركت اكويفاكس ( رتبه بندي اعتباري )

اكويفاكس روش مخصوص خود را براي محاسبه نمره اعتباري كسب‌و‌كار دارد. اگرچه اكسپرين و اكويفاكس از روش‌هاي مشابه استفاده مي‌كنند. به اين صورت كه اطلاعات شركت، تاريخچه پرداخت، داده‌هاي اعتبار و .. را فراهم و سپس آن را ارزيابي مي‌كنند. در هنگام ارزيابي، اكويفاكس روندهاي پرداخت، تاريخچه اعتباري كسب‌وكار، سوابق عمومي و دموگرافيك را بررسي مي‌كند.

نمرات اعتباري كسب‌و‌كار اكويفاكس

اكويفاكس براي ارزيابي اعتبار شركت سه نمره اعتباري متفاوت را همراه با گزارش اعتباري كسب‌و‌كار ارائه مي‌دهد، اين سه نمره اعتباري عبارتند از: نمره شاخص پرداخت (payment index score) ، نمره ريسك اعتباري (credit risk score) و نمره ريسك شكست (failure risk (score.

همانند نمره پيدكس، شاخص پرداخت اكويفاكس عددي ما بين صفر تا 100 در نظر گرفته مي‌شود كه بيانگر تعداد پرداخت‌هاي به موقع بنگاه است و داده‌هاي فروشندگان و اعتبار‌دهندگان را نشان مي‌دهد. اين نمره براي پيش‌بيني رفتار آينده بنگاه طراحي نشده است اما دو نمره ديگر براي اين منظور به كار مي‌روند. ( رتبه بندي اعتباري )

نمره ريسك اعتباري كسب‌و‌كار احتمال معوق شدن پرداخت‌ها را در نظر مي‌گيرد. دامنه نمره بين 101 تا 992 تعيين شده است و موارد زير را در تعيين نمره در نظر گرفته شده است:

 • اندازه بنگاه
 • حد اعتبار در دسترس حساب‌هاي اعتباري مانند كارت‌هاي اعتباري
 •  عمر قديمي‌ترين حساب اعتباري افتتاح شده
 • شواهد تراكنش‌هاي غير مالي، مانند فاكتورهاي فروشندگان، معوق شدن دو يا تعداد بيشتري گردش حساب

نمره شكست كسب‌و‌كار، احتمال شكست كسب‌و‌كار را در طي 12 ماه مي‌سنجد. اين نمره از 1000 تا 1610 تعيين شده است. هر چقدر اين نمره كمتر باشد احتمال شكست كسب‌و‌كار بيشتر است. در تعيين نمره شكست كسب‌و‌كار موارد زير در نظر گرفته شده است:

 • عمر قديمي‌ترين حساب مالي
 • مقدار حد اعتبار كارت‌هاي اعتباري كه در سه ماه گذشته مصرف شده است.
 • وجود حساب‌هاي معوق يا دير‌كرد پرداخت در 24 ماه گذشته.
 • شواهد تراكنش‌هاي غير مالي، مانند فاكتورهاي تامين كنندگان، معوق شدن دو يا تعداد بيشتري گردش حساب

براي هر دو نمره ريسك اعتباري و نمره شكست كسب‌و‌كار، رتبه صفر ورشكستگي را نشان مي‌دهد.


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۷ بهمن ۱۳۹۸ساعت: ۰۱:۲۵:۱۸ توسط:كيان موضوع:

آشنايي با سايت هاي اعتبار سنجي

پس از آنكه به معرفي سايت هاي اعتبارسنجي و سامانه هاي اعتبارسنجي خارجي روي آوريم؛ مي بايست براي آشنايي با سايت هاي اعتبارسنجي اين سامانه و كار آن را توضيح دهيم. سپس سايت هايي كه در اين حوزه كار مي كنند را به همگان معرفي سازيم تا با معرفي اين سامانه ها و همچنين سامانه هاي اعتبارسنجي خارجي رفته رفته به قابليت ها و امكانات هر يك از اين سامانه ها روي آوريم.

معرفي سايت هاي اعتبارسنجي

امروزه با توجه به خريد و فروش اينترنتي در وب سايت هاي مختلف، ساز و كارهايي طراحي شده است كه به اعتبارسنجي وب سايت هاي مختلف روي مي آورند تا با در دست داشتن اين فاكتورها و ملاك هايي كه براي ارزيابي و اعتبارسنجي سايت هاي مختلف صورت مي گيرد، به راحتي افراد مختلف نسبت به معتبر بودن يا عدم اعتبار يك وب سايت فروش اينترنتي اطمينان حاصل نمايند. بنابراين سايت هاي اعتبارسنجي مختلفي به وجود آمده اند كه هدف خود را مبني بر خريد و فروش اينترنتي آسان و بي استرس بنا نهاده اند تا كار اعتماد مشتريان را در راستاي خريد اينترنتي خود بيشتر كرده و از ريسك و  استرس از دست رفتن پول و سرمايه آنان تا حد بسيار زيادي بكاهد. به طور كلي اگر بخواهيم از يك سايت اعتبارسنجي خريداري نماييم، سايت هاي اعتبارسنجي مذكور مي بايست ملاك هايي از جمله: داشتن يك طراحي سايت شكيل و مطلوب، شفافيت و وضوح در انجام روند خريد كالا، داشتن شماره تلفن ثابت، نام شركت معتبر و حتي وجود آدرس فيزيكي شركت مذكور، دادن امتياز به مشتري در قبال بازپس گيري كالاي فروخته شده همه و همه از جمله ملاك ها و معيارهايي هستند كه با استفاده از سايت هاي اعتبارسنجي مي توان انواع وب سايت ها فروشگاهي را ارزيابي نمود تا خريدي مطمئن تر در پيش داشته باشيم.

سامانه هاي اعتبارسنجي خارجي

امروزه خريد از فروشگاه هاي اينترنتي تنها منوط به سايت هاي داخلي نيست. بلكه پروسه خريد اينترنتي به سايت هاي خارجي نيز راه يافته است. اما طبيعتا شناخت از سايت هاي خارجي اينترنتي سخت تر از سايت هاي داخلي است. حال سوال اينجاست كه چگونه مي توان از يك سايت خارجي كالايي را با اطمينان بالا خريداري نمود؟ سامانه هاي اعتبارسنجي خارجي چه قابليت هايي دارند و چگونه مي توان يك سايت معتبر خارجي را شناخت؟

در پاسخ به اين سوالات بايد اذعان داشت كه مي توان با نشانه هايي در سايت هاي اعتبارسنجي  به راحتي ميزان اعتبار يك شركت خارجي را سنجيد. داشتن شماره تماس و سياست بازگشت كالاي فروخته شده و نيز امنيت بالا از جمله اين موارد هستند. اما براي اعتبارسنجي يك سايت خارجي بايد در نظر داشت كه پايين ترين حد اعتبارسنجي، اعتبار دامنه DV مي باشد كه اين دامنه خيلي راحت مالكيت دامنه را تأييد مي كند ولي بالاترين سطح اعتبارسنجي EV مي باشد كه به عنوان ايمن ترين و گسترده ترين نوع سايت هاي اعتبارسنجي به حساب مي آيد. براي اين منظور به راحتي با نگاه كردن به نوار آدرس مي توان به اين امر دست يافت كه شركت مذكور داراي گواهينامه EV هست يا خير؟ از جمله وب سايت هاي خارجي معتبر مي توان به سايت  Proz.comو فروشگاه انواتو (Envato) اشاره كرد كه ملاك هاي اعتبارسنجي بالايي را دارد و توانسته است مشتريان بسيار زيادي را در تمامي دنيا به خود جذب كند.

گزارش IBR نيز يك گزارش استاندارد و ارزشمندي مي باشد كه ميزان بالاي اعتبار يك شركت خارجي را نشان مي دهد. از جمله ملاك هاي سنجش اين گزارش نگاه كردن به تاريخچه آن، حوزه فعاليت شركت، اعضاي هيئت مديره، ترازنامه و... است كه در بيشتر از 190 كشور دنيا قابل دسترسي است. بنابراين با داشتن اين گزارش نيز مي توان به سايت هاي خارجي اعتماد كرد.


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۶ بهمن ۱۳۹۸ساعت: ۰۴:۳۶:۴۱ توسط:كيان موضوع:

چه عواملي در كسب نمره اعتباري بد موثر است؟

 نمره اعتباري بد تاثير زيادي بر روي فعاليت‌هاي مالي و اعتباري شما خواهد گذاشت. اگر مي‌خواهيد يك كارت اعتباري جديد دريافت كنيد، از نمايندگي خودرو وام بگيريد، براي خريد خانه يا وام و بسياري از از اهداف ديگر وام دريافت كنيد، كيفيت آن تاثير و تفاوت جدي خواهد گذاشت. براي فهميدن نمره و رتبه اعتباري خود مي‌توانيد از خدمات سامانه اعتبار سنجي استفاده كنيد. از ديگر خدمات سامانه اعتبار سنجي مي‌توان به استعلام آنلاين تسهيلات، استعلام بانكي آنلاين و استعلام معوقات بانكي اشاره كرد.

با نمره اعتباري بد، شانس و فرصت دريافت وام و تسهيلات از چندين بانك و موسسه مالي و اعتباري را از دست خواهيد داد. اگر هم با درخواست وام شما موافقت كنند، بالاترين نرخ بهره را به شما پيشنهاد مي‌دهند. نمره اعتباري بد همچنين مي‌تواند نرخ بيمه شما را افزايش دهد يا باعث شود بيمه گذاران، درخواست تان را به طور كلي رد كنند. موارد منفي در گزارش اعتباري شما حتي مي‌تواند به توانايي شما براي دستيابي به مشاغل خاص آسيب برساند.

نمره اعتباري خوب يا بدي داريد؟

نمرات FICO براي تعيين ارزش اعتبار، چندين عامل را در پنج زمينه در نظر مي‌گيرد: تاريخ پرداخت، سطح فعلي بدهي، انواع اعتبار استفاده شده ، تاريخ اعتبار و حساب‌هاي اعتباري جديد. امتيازات ممكن است بين 300 تا 850 باشد. نمره اعتباري بد  FICO بين 300 تا 620 است. بنابراين با نمره اعتباري 620 يا پايين تر، براي دريافت وام و تسهيلات به مشكل بر خواهيد خورد. در مقابل، نمره اعتباري عالي در محدوده 740 تا 850 قرار مي‌گيرد.

عواملي كه باعث مي‌شود تا نمره اعتباري بدي بگيريد

 • پرداخت تخلفات
 • كارمزد
 • عدم پرداخت قبوض يا ديركرد در پرداخت آنها
 • سلب حق اقامه دعوي
 • ورشكستگي

سه نكته براي بهبود نمره اعتباري بد

چند روش وجود دارد كه مي‌توانيد با انجام آنها نمره اعتباري خود را بالا ببريد، اما همه نمي‌توانند از آنها استفاده كنند. با اين چند گام ساده مي‌توانيد  نمره اعتباري خود را بهبود ببخشيد.

1. در هر حساب حداقل پرداخت را در هر زمان انجام دهيد.

ممكن است بخواهيد در ماه پولي را براي هزينه‌هاي درماني يا دانشجويي خود پس انداز كنيد، اما اگر در مهلت مقرر و در هر ماه بتوانيد حداقل پرداخت را انجام دهيد، به نمره اعتباري شما كمك مي‌كند.

2. سعي كنيد موارد منفي قابل توجه در گزارش اعتباري خود را برطرف كنيد.

اگر در هر گزارش اعتباري مهم موارد منفي وجود دارد، حداكثر تلاش خود را براي رفع اين موارد دنبال كنيد. اين روند مي تواند خسته كننده و دشوار باشد، اما ارزش دارد كه سعي در رفع هرگونه اشتباه كنيد. گاهي اوقات ممكن است اين اشتباه و خطا از سوي آژانس اعتبار سنجي و رتبه بندي مالي باشد كه مي‌توانيد با تماس با اين شركت نسبت به رفع آنها اقدام كنيد.

3. با طلبكاران خود صحبت كنيد.

اگر در بازپرداخت بدهي‌هاي خود مشكلي داريد، ببينيد آيا مي‌توانيد با هر يك از شركت‌هاي ارائه دهنده كارت اعتباري يا وام دهنده خود به روش بهتر و مطلوب تري ارتباط برقرار كنيد. حتما توافق نامه‌اي را به صورت كتبي امضا كنيد. آگاه باشيد كه برخي از موارد مي‌تواند به نمره اعتباري شما آسيب برساند. پس براي رفع آنها از هيچ تلاشي دريغ نكنيد. گاهي لازم است تا از مشاوره‌هاي كارشناسان اقتصادي مرتبط با كارت‌هاي اعتباري استفاده كنيد. راهنمايي‌هاي كارشناسان اهل فن مي‌تواند به بهبود رتبه و  نمره اعتباري شما كمك بزرگي كند.(استعلام بانكي آنلاين استعلام معوقات بانكي استعلام اقساط سررسيد گذشته استعلام تسهيلات آنلاين )


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۵ بهمن ۱۳۹۸ساعت: ۰۵:۵۹:۳۴ توسط:كيان موضوع:

خط اعتباري امن يا ناامن، چه تفاوتي باهم دارند؟

 خط اعتباري يك وام آزاد است كه مي‌تواند براي هر منظوري مورد استفاده قرار گيرد. اين وام، شبيه به كارت اعتباري است. يعني مشتري مي‌تواند بارها و بارها از اين خط اعتباري وام بگيرد و پيوسته پول آن را پس دهد. حداكثر حد دارد اما تاريخ انقضا براي آن تعيين نشده است. خطوط اعتباري مي‌توانند امن يا ناامن باشند و بين اين دو تفاوت‌هاي چشمگيري وجود دارد. در ادامه مقاله با مهمترين تفاوت‌هاي اين خطوط اعتباري آشنايي بيشتري پيدا خواهيد كرد.( استعلام معوقات بانكي )

خط اعتباري امن

زماني كه وام از خط اعتباري امن تامين شود، بانك و موسسه مالي و اعتباري وام دهنده دارايي متعلق به وام گيرنده را به عنوان وثيقه و تضمين در نظر مي‌گيرد. اين دارايي وثيقه و تضمين مي‌شود و مي‌تواند اگر وام گيرنده به تعهدات خود براي بازپرداخت اقساط وام عمل نكند به تصرف وام دهنده درآيد. مثال معمول در اين زمينه وام مسكن يا وام خودرو است. اينجا بانك موافقت مي‌كند كه ضمن قراردادن مسكن و خودرو به عنوان وثيقه و ضامن وام را بپردازد.

به طور مشابه، يك فردي يا يك فرد صاحب كسب و كار مي‌تواند با استفاده از دارايي‌هاي خود به عنوان وثيقه و ضامن، يك خط اعتباري مطمئن به دست آورد. اگر وام گيرنده در پرداخت اقساط وام به تعهدات خود عمل نكند، وثيقه مي‌تواند توسط بانك ضبط و به فروش برسد تا بتواند ضرر را جبران كند. از آنجا كه اينجا بانك اطمينان دارد كه مي‌تواند پول خود را پس بگيرد، بنابراين نرخ بهره به طور قابل توجهي پايين تر از نرخ بهره از خط اعتباري ناامن است.

خط اعتباري ناامن

اعطاي وام و تسهيلات از سوي بانك و موسسه مالي و اعتباري اعطاي وام در خط اعتباري ناامن، خطر و ريسك بيشتري را به همراه دارد. هيچكدام از دارايي‌هاي وام گيرنده در صورت عمل نكردن به تعهدات، در معرض تصرف قرار ندارند. چنين وام‌هايي تنها در صورتي مورد بررسي قرار مي‌گيرد كه شركت از اعتبار و سابقه بسيار خوبي برخوردار باشد. حتي در اين صورت، وام دهندگان با محدود كردن مبلغ وام و افزايش نرخ بهره، خطر و ريسك بالا براي پرداخت وام و تسهيلات بدون ضامن و وثيقه را جبران مي‌كنند. كارت‌هاي اعتباري اساسا خط اعتباري ناامن هستند. اين يكي از دلايلي است كه چرا نرخ بهره براي آنها بسيار بالا است. اگر دارنده كارت اعتباري به تعهدات خود عمل نكند، صادركننده كارت اعتباري چيزي از دارايي وام گيرنده براي تصرف ندارد. ( استعلام آنلاين تسهيلات )

جمع بندي

هر دو خط اعتباري امن و ناامن داراي مزايايي نسبت به ساير وام‌ها هستند. مزاياي آن را مي‌توان انعطاف پذير بودن و دريافت مكرر با حداقل مبلغ اقساط بازپرداخت وام و تسهيلات دريافتي دانست. خط اعتباري امن مطمئنا در صورت امكان گزينه بهتري است زيرا مبلغ بازپرداخت اقساط كمتري دارد. براي استعلام تسهيلات آنلاين و هر نوع وامي از طريق سامانه اعتبار سنجي مي‌توان اقدام كرد. سامانه اعتبار سنجي داراي پلتفرم هايي هستند كه هر شخص حقيقي، حقوقي و شركت متقاضي دريافت وام و تسهيلات و بانك و موسسه مالي و اعتباري وام دهنده مي‌تواند از آن براي مشاهده رتبه و امتياز اعتباري خود استفاده كند. از ديگر خدمات سامانه‌هاي آژانس‌هاي اعتبار سنجي را مي‌توان به استعلام بانكي آنلاين و استعلام معوقات بانكي اشاره كرد. از سامانه‌هاي آژانس‌هاي اعتبار سنجي مي‌توان به راحتي و از طريق سايت و اپليكيشن موبايل استفاده و نتايج جستجو را در اسرع وقت دريافت كرد.( استعلام بانكي آنلاين – استعلام معوقات بانكي – استعلام اقساط سررسيد گذشته )


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۴ بهمن ۱۳۹۸ساعت: ۰۵:۰۵:۴۲ توسط:كيان موضوع: