امیر مسعودی
درج آگهی رایگان جدید

قالیشویی
تعمیر درب پارکینگ
شرکت سمپاشی
خريد اينترنتي خريد اينترنتي .

خريد اينترنتي

آژانس‌هاي اعتبار سنجي چطور گزارش معوقات بانكي را تنظيم مي‌كنند؟

يكي از خدمات آژانس‌هاي اعتبار سنجي تنظيم گزارش معوقات بانكي، استعلام بانكي و تعداد چك برگشتي است. سامانه اعتبار سنجي بخشي جدايي ناپذير از فرآيند امتياز دهي اعتباري هستند. اين كه آيا شما در حال ترميم اعتبار خود، ساختن آن از ابتدا يا حفظ نمره عالي هستيد، مهم است كه درك كنيد كه اين آژانس‌ها چه كاري انجام مي‌دهند و چگونه كار مي‌كنند.

پس از يادگيري اصول اوليه، مي‌توانيد در هنگام تلاش براي به دست آوردن نمره اعتباري خود به بالاترين حد ممكن، از اين دانش به نفع خود استفاده كنيد. از آنجا كه مصوبات دريافت وام، پيشنهادات كارت اعتباري و نرخ بهره همه به كيفيت اعتبار شما بستگي دارند، شناختن موارد و مزاياي كل سيستم بسيار ضروري است.

آژانس اعتبار سنجي چيست؟

يك آژانس اعتبار سنجي (كه به عنوان يك دفتر اعتباري نيز شناخته مي‌شود) اطلاعات اعتباري مصرف كنندگان و كسب و كارهاي شخصي را جمع آوري و ثبت مي‌كند.

در ايالات متحده ، اين صنعت تحت سلطه بزرگترين آژانس هاي گزارش اعتباري است: Equifax ، Experian و TransUnion. آنها سه شركت جداگانه در رقابت با يكديگر هستند و به تبع آن اطلاعات را به اشتراك نمي‌گذارند، بنابراين ديدن اطلاعات مختلف از هر يك غير معمولي نيست.

رايج ترين انواع اطلاعات اعتباري جمع آوري شده توسط آنها شامل مانده وام، مانده كارت اعتباري، تاريخ پرداخت، وضعيت حساب و اطلاعات عمومي است.

با جمع آوري اطلاعات ، آنها مي توانند آن را به بانك‌ها، شركت‌هاي كارت اعتباري و ساير وام دهندگان كه از اين داده‌ها استفاده مي‌كنند، براي ايجاد يك پيشنهاد تامين مالي شخصي سازي شده بر اساس نمايه اعتباري شما بفروشند. آنها حتي آن را به شما مي فروشند.

اين فرآيند به موسسات مالي راهي براي بهتر قضاوت كردن اعتبار شما بر اساس انتخاب‌هاي گذشته و بار بدهي جاري ارائه مي‌دهد. شركت هاي بيمه همچنين تصميم مي‌گيرند كه نرخ بيمه شما چه ميزان باشد و كارفرمايان مي‌توانند براساس اين اطلاعات شما را استخدام كنند يا تصميم ديگري بگيرند.

هدف اصلي يك سامانه اعتبار سنجي براي رتبه بندي اعتباري ومالي، تنظيم گزارش معوقات بانكي و استعلام بانكي سودآوري است. به همين دليل نظارت بر گزارش اعتباري خود براي اطمينان از صحت اطلاعات در آنجا بسيار مهم است. اطمينان از اينكه همه چيز كامل و صحيح است به نفع شماست، اما لزوما آنها نيست.

چگونه آنها براي تنظيم گزارش معوقات بانكي و ديگر خدمات شروع به كار كردند؟

اين آژانس‌هاي اعتبار سنجي ابتدا شركت‌هاي تحقيقاتي محلي و منطقه‌اي بودند. آنها همه اطلاعات به ظاهر مهم شخصي شما شامل سابقه اشتغال، وضعيت تاهل، سن ، نژاد ، مذهب و مشخصات شخصيتي را جمع آوري مي‌كنند. آنها سپس اين اطلاعات را به وام دهندگان براي تعيين اينكه آيا شخص شايسته دريافت وام بوده و چقدر علاقه‌اي كه براي باز پرداخت آن نياز دارد، ارائه مي‌كنند.

با گذشت زمان، دفاتر اعتباري محلي رشد كردند و ادغام شدند تا اينكه سيستم گزارشگري اعتباري از اعتبار سنجي و گزارش معوقات بانكي از يكي از بسياري از دفاتر اعتباري محلي به سيستم فعلي سه دفتر اعتباري مهم در سطح كشور آمريكا منتقل شد. از آنجا كه اين اتفاق افتاد، دفاتر بزرگ اعتباري چنان قدرتمند شدند كه لازم است تنظيم آنها صورت گيرد. اين امر باعث شد تا قانون گزارش عادلانه اعتبار (FCRA) به تصويب برسد تا شما را از قدرت رو به رشد دفاتر اعتباري محافظت كند. البته در كشور ما و ديگر كشورهاي جهان هم آژانس‌هاي اعتبار سنجي براي ارائه خدماتي چون اعتبار سنجي، گزارش معوقات بانكي، استعلام بانكي و ... فعاليت مي‌كنند.


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۵ اسفند ۱۳۹۸ساعت: ۰۵:۵۸:۳۱ توسط:كيان موضوع:

چطور مي‌توان جلوي چك برگشتي را گرفت؟

اعتبارسنجي

 چك برگشتي چكي است كه دريافت كننده چك هنگام وصول آن نزد بانك با پيغام عدم موجودي كافي حساب از بانك براي وصول و دريافت پول آن مواجه مي‌شود. هم كسي كه چك را صادرمي كندو هم دريافت كننده چك مي‌تواند با اقداماتي كه انجام مي‌دهد، جلوي چك برگشتي را بگيرد. كسي كه چك را مي‌نويسد بايد اطمينان حاصل كنند كه در تاريخ مشخص شده به ميزان مبلغ نوشته شده در چك در حساب خود پول دارد.

اقداماتي كه صاحبان چك با رعايت آن مي‌توان جلوي چك برگشتي را بگيرند.

1-تعادل را بشناسيد: مانده حساب موجود خود را (كه ممكن است با مانده حساب شما متفاوت باشد) بررسي كنيد. از  طريق سامانه‌هاي اعتبار سنجي مي‌توان استعلام بانكي گرفت. افراد دريافت كننده چك مي‌توانند با گرفتن استعلام بانكي از صاحب چك گزارش حساب و وجود يا عدم وجود چك برگشتي او را مشاهده كند.

2-آينده نگري كنيد: براي هزينه‌هاي غير منتظره پول اضافي را در حساب بانكي خود بگذاريد. اين پول مي‌تواند به شما كمك كند تا وقتي كه پرداخت هزينه‌هايي را فراموش كرده‌ايد و در هنگام اضطرار به پول نقد نياز داريد اين هزينه‌ها را جبران كنيد. اگر به طور مداوم مانده حساب خود را بررسي و چك كنيد، به احتمال زياد هرگز هيچ گونه چك شما برگشت نمي‌خورد. ( چك برگشتي )

3-حساب بانكي خود را متعادل كنيد: مانده حساب، سپرده‌ها و برداشت‌هاي حساب خود را رديابي كنيد. اگر حساب‌هاي خود را متعادل كنيد، قبل از اينكه بانك بخواهد اقدام كند، خودتان از موجودي حساب خود مطلع خواهيد شد. براي جلوگيري از چك برگشتي و پرداخت جريمه، زمان سر رسيد تاريخ چك را داريد.

4- با پرداخت كنندگان چك ارتباط برقرار كنيد: اگر چكي را كه كشيده‌ايد و بعدا متوجه مي شويد كه قرار است برگشت بخورد، به سرعت با دريافت كننده تماس بگيريد. قبل از واريز چك، به آنها اطلاع دهيد تا آن را براي وصول نزد بانك نبرد. اين باعث صرفه جويي در وقت و هزينه براي هر دوي شما مي‌شود. ( چك برگشتي )

اقداماتي كه دريافت كنندگان چك با رعايت آن مي‌توان جلوي چك برگشتي را بگيرند.( رتبه بندي اعتباري )

دريافت كنندگان چك هميشه با پذيرش چك، ريسك مي‌كنند، اما مديريت اين خطرات امكان پذير است.

1-تاييد اعتبار: براي تاييد اعتبار قبل از پذيرش يا وصول چك، با بانك صاحب چك تماس بگيريد. برخي از بانك ها همكاري خواهند كرد، اما برخي ديگر هيچ اطلاعاتي در مورد حساب‌هاي مشتري ارائه نمي دهند. شما نمي‌دانيد مگر اينكه امتحان كنيد. ( چك برگشتي )

2-استفاده از خدمات سامانه‌هاي اعتبار سنجي: افراد مي‌توانند از پايگاه داده‌هايي استفاده كنند كه حساب‌هاي مربوط به چك را رديابي مي‌كنند و با ارائه گزارش معوقات بانكي به جلوگيري دريافت چك از افراد بد حساب و بدقول و برگشت خوردن آن كمك مي‌كنند. آنها حتي ممكن است پرداخت چك‌هاي بد را  با دريافت هزينه اضافي تضمين كنند.

3-فرآيندها: در مورد اينكه از چه كسي چك بگيريد، گزينشي عمل كنيد. براي برخي از مشاغل، اين ريسك ارزش آن را دارد و شما مي‌توانيد با گرفتن چك (در مقابل نياز به كارت‌هاي اعتباري يا فقط پول نقد) به مشتريان بيشتري خدمت كنيد. اما اگر مي خواهيد چك را بپذيريد، بهترين راه حل را دنبال كنيد تا از برگشت خوردن آن جلوگيري شود.


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۴ اسفند ۱۳۹۸ساعت: ۰۲:۲۶:۵۶ توسط:كيان موضوع:

در گزارش‌هاي اعتباري شركت و شخصي چه نوعي از اطلاعات جمع‌آوري مي‌شود؟

سامانه اعتبار سنجي

چه افراد براي دريافت وام اقدام كنند يا كسب‌و‌كارهاي كوچك، بانك‌ها معمولا انواع مشابهي از داده را در گزارش اعتباري خود گردآوري مي‌نمايند. اين اطلاعات شامل مشخصات كلي، اطلاعات قرارداد‌هاي در جريان و خاتمه يافته و وضعيت‌هاي منفي (چك برگشتي،...) شركت و اشخاص خواهد بود و در واقع هر دو گزارش اعتباري ماهيت و كاربرد يكسان دارند.

مزاياي داشتن گزارش اعتباري خوب كسب‌و‌كار چيست؟

اعتبار خوب نجات‌بخش هر كسب‌و‌كار كوچكي است. هر شركتي براي راه‌اندازي يا توسعه كسب‌و‌كار خود نياز به جذب منابع مالي دارد. اما اين تنها مزيت گزارش اعتباري خوب كسب‌و‌كار نيست. بلكه استعلام گزارش اعتباري شركت و دارا بودن محتواي گزارش اعتباري و نمره اعتباري خوب مزاياي بيشماري دارد كه در اينجا به برخي از آن اشاره خواهد شد:

 • شما مي‌توانيد بدون ضمانت شخصي براي شركت اعتبار كسب كنيد.

اين كار بدهي شخصي را كاهش مي‌دهد و از دارايي‌هاي شخصي شما محافظت خواهد كرد.

 • به شما كمك مي‌كند در صدر رقيبان خود قرار بگيريد و اين جايگاه را حفظ كنيد

با اين كارحاشيه سود بيشتري كسب خواهيد كرد.

 • شما مي‌توانيد تصميمات خود را با اطمينان بيشتري اتخاذ كنيد و منابع مالي‌اي كه نياز داريد را كسب نماييد.

اين كار از تنش‌ها و فشار رواني ايجاد شده در زمان اتخاذ تصميم‌هاي دشوار جلوگيري خواهيد كرد.

 • به پس انداز پول شما كمك خواهد كرد.

وام‌دهندگان به شركت‌هايي با اعتبار كسب‌و‌كار خوب نرخ بهره بهتري پيشنهاد مي‌دهند.گزارش اعتباري و نمره اعتباري خوب جهت دريافت منابع مالي موردنياز براي اداره و توسعه سودآور شركت‌هاي كوچك ضروري است. چه شما در حال حاضر رتبه‌بندي اعتباري عالي داشته باشيد يا تازه كسب‌و‌كارتان را آغاز كرده باشيد، موسسات اعتبارسنجي به شما در برقراري ارتباط با وام‌دهندگاني كه با همتايان و شركت‌هاي همسان با موقعيت شركت شما همكاري دارند، كمك خواهند كرد. ثبت‌نام در سايت‌هاي اعتبارسنجي و بهره‌مندي از پنل‌هاي كسب‌و‌كار بهترين روش براي مديريت و توسعه كسب‌و‌كار است.

مزاياي جداسازي اعتبار كسب‌و‌كار از اعتبار شخصي چيست؟

مهمترين مزيت جداسازي اعتبار شخصي از اعتبار كسب‌و‌كار اين است كه اعتبار شخصي در صورتي كه شركت به دردسر بيفتد يا دچار مشكل شود خفظ خواهد شد و در امان خواهد ماند. مزاياي ديگر عبارتند از:

 • با اعتبار كسب‌و‌كار خوب مي‌توانيد سرمايه در گردش بيشتري براي كسب‌و‌كار كوچك خود ايجاد كنيد.
 • مي‌توانيد وام‌هايي با نرخ بهره كمتر اتخاذ كنيد.
 • جداساري هزينه‌هاي شركت از هزينه‌هاي شخصي آسان‌تر خواهد بود. وقتي زمان پرداخت يا (ثبت) ماليات فرا مي‌رسد. سوابق مالي جداگانه براي هزينه‌هاي شخصي و هزينه‌هاي كسب‌و‌كار خواهيد داشت و زندگي شما و زندگي وكلاي ماليات را آسان‌تر خواهد كرد.
 • هر چقدر شركت اعتبار بيشتري داشته باشد، كارمندان آن از اعتبار بيشتري بهره‌مند خواهند شد و مشمول مزاياي بيشتري خواهند شد در خقيقت شركت با اعتبار خوب خود به كارمندانش اعتبار مي‌بخشد.

برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۳ اسفند ۱۳۹۸ساعت: ۰۱:۴۲:۳۲ توسط:كيان موضوع:

گزارش اعتباري اشخاص و گزارش اعتباري شركت چه تفاوتي با يكديگر دارند؟

گزارش اعتبار بانكي چيست

گزارش اعتباري اشخاص و گزارش اعتباري شركت اهداف مشابهي دارند: هدف آنها آگاهي وام دهندگان از ميزان اعتبار اشخاص و شركتها و ارزيابي ريسكي است كه با اعطاي وام يا كارت اعتباري و تعيين شرايط تسهيل‌كننده پرداخت متحمل مي‌شوند. يا وجود اهداف مشابه، اين دو گزارش اعتباري در نوع اطلاعاتي كه ارائه مي‌دهند، تفاوت دارند. در ادامه به اطلاعات ارائه شده توسط هر يك از اين گزارش‌ها اشاره خواهد شد.

گزارش اعتباري اشخاص

موسسات اعتبارسنجي براساس اطلاعات مالي كه از اعتباردهندگاني مانند بانك‌ها، موسسات مالي و شركت‌هاي بيمه و .. به صورت ماهانه دريافت مي‌نمايند. گزارش اعتباري و نمره اعتباري افراد را ارائه مي‌دهند و اين اطلاعات به خود شخص و در صورت كسب اجازه از ايشان به ساير اشخاص نمايش داده مي‌شود. اين اطلاعات شامل موارد زير است: 

 • اطلاعات شخصي فرد
 • آمار استعلام
 • سوابق منفي شخص (چك برگشتي، اقساط عقب افتاده ، مشكوك الوصول )
 • اطلاعات مرتبط با قراردادهاي در جريان و خاتمه يافته شخص و قراردادهاي ضمانت شده شخص (ضامن)

موسسات اعتبارسنجي اطلاعات مندرج در گزارش اعتباري را به منظور ايجاد نمره اعتباري تحليل مي‌نمايند كه وام‌دهندگان از آن به عنوان شاخصي براي تعيين ميزان اعتبار افراد استفاده مي‌نمايند. در ايران از روش‌هاي  استاندارد و الگوريتم‌هاي ايجاد شده توسط شركت مشاوره رتبه‌بندي ايران استفاده مي‌شود و سامانه‌هاي اعتبارسنجي وظيفه ارائه گزارش اعتباري و نمره اعتباري را به عهده دارند.

گزارش اعتباري شركت

شركت‌ها براي ايجاد سابقه اعتباري در مقايسه با اشخاص به روابط تجاري و اعتباري فعلانه‌تري نياز دارند و در اين صورت است كه مي‌توانند اعتباري مجزا از اعتبار شخصي صاحبان شركت ايجاد كنند. به محض ثبت شركت و دريافت شناسه ملي و آغاز فعاليت‌هاي اعتباري و تجاري آن‌، موسسات اعتبارسنجي مي‌توانند رديابي اعتبار تجاري و ديگر فعاليت‌هاي اعتباري را اغاز كنند. معاملات اعتبار تجاري زماني رخ مي‌دهد كه تامين‌كننده به شركت خريدار اجازه دهد هزينه را مدتي پس از خريد پرداخت نمايد. پرداخت‌هايي كه بر مبناي اعتبار تجاري صورت مي‌گيرد به موسسات اعتبارسنجي گزارش مي‌شود. گزارش اعتباري شركت شامل اطلاعات زير است:

 • مشخصات شركت شامل اطلاعات صاحبان شركت و شركت‌هاي تابعه
 • آمار استعلام
 • اطلاعات مالي شركت
 • سوابق بدهي و تجاري و بانكي شركت

موسسات رتبه‌بندي اعتباري پس از تحليل گزارش اعتباري شركت، نمره اعتباري ارائه مي‌دهند. اينكه شركت چگونه صورت‌حساب‌هايش را پرداخت نمايد. در هنگام تنظيم شرايط تجاري اطلاعات مفيدي در اختيار فروشندگان و تامين‌كنندگان قرار مي‌دهد. گزارش اعتباري شركت بايد از شركت‌هاي اعتبارسنجي خريداري شود.

چه زماني از تركيب گزارش‌هاي اعتباري اشخاص و گزارش اعتباري شركت استفاده مي شود؟

براي صاحبان شركت بسيار مهم است كه سابقه اعتباري مجزايي براي شركت خود ايجاد كنند. اگر سابقه اعتباري براي شركت موجود نباشد. وام‌دهندگان براي تعيين ريسك اعتباري معاملات خود به سوابق اعتباري صاحبان شركت بسنده خواهند كرد كه  ظرفيت شركت براي آنچه نياز دارد را محدود مي‌كند. زماني كه يك شركت براي خود مشخصات اعتباري ايجاد كند، حتي اگر شركت شخص حقوقي مجزا باشد، صاحب شركت شخصا مسئول هرگونه تعهد وام خواهد بود.

بسيار نادر است كه يك شركت نوپا بدون ضمانت شخصي صاحب شركت بتواند وام دريافت كند. بنابراين بسيار ضروري است كه صاحبان شركت هر چه زودتر اقدامات لازم را جهت ايجاد اعتبار شركت انجام دهند.


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲ اسفند ۱۳۹۸ساعت: ۰۴:۰۸:۰۷ توسط:كيان موضوع:

چرا بايد گزارش اعتباري خود را به طور منظم بررسي كنيم؟

گزارش اعتبار سنجي

از همان ابتدايي كه فعاليت‌هاي مالي و اعتباري خود را آغاز مي‌كنيد. پرونده اعتباري شما گشوده مي‌شود و تا پايان عمر اين پرونده همراه شما خواهد بود و پيوسته با هر اقدام مالي و اعتباري به اطلاعات آن افزوده خواهد شد. اين اطلاعات بر اساس گزارشات اعتباردهندگان، ماهانه به روز خواهند شد و ممكن است در هر ماه براساس الگوريتم اعتبارسنجي و عوامل تاثيرگذار بر نمره اعتباري تغييرات اندكي در نمره اعتباري مشاهده شود و اطلاعات منفي هر 8 سال يك بار به طور خودكار توسط سامانه‌هاي اعتبارسنجي از گزارش‌هاي اعتباري حذف خواهند شد.

گزارش اعتباري نشان‌دهنده يك تصوير سريع از وضعيت مالي اشخاص حقيقي و حقوقي است كه از طريق آن افراد به دنياي كسب‌و‌كار معرفي مي‌شوند. اشخاص ديگر تنها با اجازه شما مي‌توانند گزارش اعتباري شما را مشاهده كنند و بنابراين شما هم بايد براي اطلاع از مواردي كه در گزارش اعتباري‏تان وجود دارد به‌طور منظم آن را مشاهده نماييد.

 • تصوير اعتباري شما كه از طريق گزارش اعتباري ارائه مي‌شود مي‌تواند تاثير زيادي بر اتفاقات مهم زندگي شما داشته باشد.

سابقه مالي شما مي‌تواند بر چگونگي خريد يا اجاره خانه و خريدهاي بزرگ مانند خريد ماشين، لوازم و جواهرات  تاثير بگذارد. با برخورداري از سابقه مالي خوب مي‌توانيد وام بگيريد و در بعضي از صنايع خاص استخدام شويد. دستيابي و حفظ اعتبار خوب نيازمند توجه به جزئيات است. بررسي گزارش اعتباري به طور منظم كمك مي‌كند كه به تصويري دقيق از وضعيت مالي دست يابيد.

 • با استعلام منظم گزارش اعتباري از احتمال بروز هر گونه خطا و اطلاعات منفي جلوگيري كنيد.

اگر مي‌خواهيد مطمئن شويد كه گزارش اعتباري‌تان حاوي هيچ‌گونه خطايي نيست بايد گزارش اعتباري‌تان را به طور منظم بررسي نماييد. اگر در گزارش اعتباري خطايي پيدا كرديد مي‌توانيد از طريق موسسات اعتبارسنجي آن را اصلاح كنيدو اگر سابقه اعتباري شما حاوي داده‌هايي باشد كه  شما را از نظر اعتباري ضعيف نشان دهد و اين داده‌ها دقيق و درست باشد. شما بايد پيش از آنكه اين قبيل داده‌ها بر آينده اعتباري شما تاثير قابل توجهي بگذارند از وجود آن‌ها آگاه شويد و در صورت امكان علت ظهور اين داده‌ها را براي وام‌دهندگان توضيح دهيد.

بنابراين لازم است كه:

 • يك كپي از گزارش اعتباري خود تهيه كنيد.

با توجه به مواردي كه پيش از اين ذكر شد شما نياز داريد كه گزارش اعتباري‌تان را به طور منظم از موسسات اعتبارسنجي استعلام نماييد. گزارش اعتباري تصويري روشن و واضح از وضعيت مالي و اعتباري مشتريان در اختيار وام‌دهندگان و كليه اعتباردهندگان قرار مي‌دهد.

 • از نمره اعتباري خود آگاه باشيد.

خيلي مهم است كه نمره اعتباري خود را بدانيد و هر از گاهي آن را استعلام نماييد. داشتن نمره اعتباري بالا شانس شما را براي تاييد وام افزايش خواهد داد و به بهبود شرايط پيشنهادي وام مانند (افزايش نرخ بهره و مقدار وام) كمك مي‌كند. به علاوه، نمره اعتباري كم مي‌تواند عامل بر هم زننده ببسياري از معاملات با وام‌دهندگان باشد.


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱ اسفند ۱۳۹۸ساعت: ۰۴:۱۶:۲۵ توسط:كيان موضوع:

مباحثي در مورد نمره اعتباري شركت

نمره اعتباري

صاحبان كسب‌و‌كارهاي كوچك بايد توانايي انجام چند وظيفه و تخصص را به طور همزمان داشته باشند اين وظايف شامل تنظيم استراتژي براي يك سال پيشرو شركت و معامله با مشتري و مديريت كارمندان و مسائل داخلي شركت است. اما با اين همه مشغله كاري اصلا غافلگير‌كننده نيست كه از امكان استعلام نمره اعتباري و گزارش اعتباري شركت از طريق موسسات اعتبارسنجي آگاهي نداشته باشند.  

بر طبق گزارشات اخير موسسه اعتبارسنجي اكسپرين در آمريكا، تقريبا 50 درصد از صاحبان كسب‌و‌كارهاي كوچك اظهار كردند كه درك كافي از نمره اعتباري و گزارش اعتباري شركت ندارند. آن‌ها نمي‌دانند كه با استعلام نمرات و گزارش اعتباري شركت باري از دوششان برداشته خواهد شد و ديگر نيازي به صرف زمان و هزينه زياد براي تعيين ميزان اعتبار شركت‌هاي طرف قرارداد و همكاران تجاريشان نيست. با اين حال، به محض اينكه كسب‌و‌كار رشد مي‌كند. دانستن نمره اعتباري شركت و از آن مهم‌تر بهبود و حفظ آن براي تداوم موفقيت شركت ضروري است.

اما نمره اعتباري خوب شركت چيست؟ ( امتياز اعتباري )

همانند نمره اعتباري اشخاص هر چقدر نمره اعتباري شركت از لحاظ مقدار عددي بيشتر باشد. شركت در موقعيت مالي بهتري قرار خواهد گرفت. از طرفي ديگر هر چقدر اين مقدار كمتر باشد. شركت به ندرت واجد شرايط دريافت وام و مزاياي حاصل از اعتبار خواهد شد.

چه عواملي بر نمره اعتباري شركت تاثير مي‌گذارند؟ ( رتبه بندي اعتباري شركت )

نمره اعتباري شركت درست همانند عكس‌هاي فوري، تصويري واضح و روشن و البته بسيار سريع از سلامت مالي شركت ارائه مي‌دهد. نمره اعتباري شركت تحت تاثير عوامل متعددي مانند سوابق پرداخت‌هاي گذشته قرار مي‌گيرد. پرداخت منظم و به موقع صورت‌حساب‌ها در نمره اعتباري بالاتر انعكاس خواهد يافت كه به اعتبار‌دهندگان نشان مي‌دهد كه بنگاه شما داراي جريان نقدي مثبت و سالم است. علاوه بر پيگيري پرداخت‌ها، مسائلي مانند پرونده‌هاي قوه‌قضايي مي‌توانند اثر منفي بر نمره اعتباري شركت شما داشته باشند.

آگاهي از نمره اعتباري شركت مزاياي بسياري دارد. اما ميان دانستن و درك نمره اعتباري تفاوت بسياري وجود دارد. درك عواملي كه بر نمره اعتباري شركت تاثير مي‌گذارند براي بهبود و حفظ نمره اعتباري بسيار ارزشمند است.

چرا دانستن نمره اعتباري شركت اهميت دارد؟ ( استعلام بانكي استعلام معوقات بانكي استعلام چك برگشتي )

اگر يك مشتري يا شركت ديگر قصد همكاري تجاري با شما داشته باشد. احتمالا نمره اعتباري شركت شما بر تصميمات ايشان تاثير خواهد گذاشت. بنابراين با استعلام گزارش اعتباري شركت از موسسات اعتبارسنجي شما هميشه نصويري كامل از آنچه اعتباردهنده مشاهده مي‌كند در اختيار خواهيد داشت. نمره اعتباري شركت فقط به هنگام دريافت اعتبار از بانك اهميت ندارد بلكه بر تصميم و انتخاب شركتي كه قصد همكاري تجاري با شما دارد تاثير خواهد گذاشت.

با استعلام گزارش اعتباري توسط موسسات اعتبارسنجي، تامين‌كنندگان، شركاي تجاري و يا حتي رقيبان مي‌توانند سابقه اعتباري هر شركتي را در هر زمان و در هر مكان و با كمترين هزينه مشاهده كنند. به عنوان يك صاحب كسب‌و‌كار، شما بايد انتظار هر اتفاق غير منتظره‌اي را داشته باشيد. اما با كمك ابزارهاي موسسات اعتبارسنجي، ديگر نيازي نيست كه بر شانس خود تكيه كنيد و تصميمات خود را فقط بر مبناي شانس اتخاذ كنيد.

چه عواملي بر نمره اعتباري شركت تاثير مي‌گذارد؟ ( رتبه بندي اعتباري )

با استعلام گزارش اعتباري بنگاه، به ديدي كامل از اعتبار شركت‌تان دست مي‌يابيد. گزارش اعتباري شما را در درك آن چه بر نمره اعتباري شركت تاثير مي‌گذارد ياري خواهد كرد. عواملي مختلفي وجود دارد كه مي‌توانند تاثير منفي بر گزارش اعتباري شركت شما داشته باشند كه حتي ممكن است باعث عدم صلاحيت شما در دريافت وام شوند. در زير مثال‌هايي از عوامل تاثيرگذار آورده شده است:

 • اقساط معوق وام‌ها و كارت‌هاي اعتباري موجود
 • وجود چكهاي برگشتي
 • داشتن سطح بالايي از بدهي
 • قراردادهاي ضمانت

برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۳۰ بهمن ۱۳۹۸ساعت: ۰۳:۴۷:۱۹ توسط:كيان موضوع:

پنج مشخصه اعتبار چيست؟

نمره اعتباري

پنج مشخصه اعتبار سيستمي است كه توسط وام‌دهندگان براي سنجش اعتبار وام‌گيرندگان مورد استفاده قرار مي‌گيرد. اين سيستم پنج مشخصه وام‌گيرنده و شرايط وام را  مي‌سنجد و احتمال عدم بازپرداخت وام و ريسك ضرر و زيان مالي ناشي از آن را براي وام‌دهنده تخمين مي‌زند. اين پنج مشخصه عبارتند از: شخصيت ((character، ظرفيت (capacity)، سرمايه (capitalوثيقه (collateral) و شرايط (conditions).

اولين  Cشخصيت است كه توسط سابقه اعتباري متقاضي نمايش داده مي‌شود.

دومين C ظرفيت است كه توسط نسبت بدهي به درآمد متقاضي محاسبه مي‌شود.

سومين C سرمايه است كه مقدار پولي است كه متقاضي دارا ميباشد.

چهارمين C وثيقه است كه يكي از دارايي‌هاي وام‌گيرنده است و مي‌تواند به عنوان تضميني براي بازپرداخت وام در نظر گرفته ‌شود.

پنجمين C شرايط است كه هدف وام، مقدار وام و نرخ بهره وام را در نظر مي‌گيرد.

5 مشخصه اعتبار) رتبه بندي اعتباري )

5 مشخصه اعتبار، روش ارزيابي وام‌گيرنده با استفاده از مقياس‌هاي كيفي و كمي است. وام‌دهندگان ممكن است گزارش اعتباري، نمره اعتباري، صورت درآمد و اسناد ديگر مرتبط با موقعيت مالي وام‌گيرنده را بررسي كنند و اطلاعات وام را در نظر ‌گيرند.

5 مشخصه اعتبار: شخصيت ( رفتاراعتباري )

اگرچه اين مشخصه شخصيت ((character ناميده مي‌شود. اولين C به طور خاص بيانگر سابقه اعتباري است كه شهرت وام‌گيرنده يا رديابي سوابق بازپرداخت بدهي‌ها تعريف مي‌شود. اين اطلاعات درگزارش اعتباري وام‌گيرنده نمايش داده مي‌شود. ( استعلام بانكي )

گزارش اعتباري حاوي اطلاعات جزئي در مورد مقدار وام‌هاي متقاضي و نحوه بازپرداخت اقساط وام در گذشته است. موسسات اعتبارسنجي( سامانه اعتبار سنجي ) اغلب اطلاعات را براي 7 تا 10 سال حفظ مي‌كنند. اطلاعات اين گزارش‌ها به وام‌دهندگان كمك مي‌كند ريسك اعتباري وام‌گيرنده را ارزيابي كنند. موسسات اعتبار سنجي از اطلاعات موجود در گزارش اعتباري اشخاص براي ايجاد نمره اعتباري استفاده مي‌كنند. نمره اعتباري ابزاري است كه وام‌دهنده پيش از مشاهده گزارش اعتباري براي اعتبارسنجي استفاده مي‌‌نمايد. هر يك از وام‌دهندگان استانداردهاي خود را دارند و حداقل نمره اعتباري مورد نياز براي اتخاذ وام را تعيين مي‌كنند. اين مقدار براي هر وام‌دهنده‌اي متفاوت است. قانون كلي اين است كه هر چقدر نمره اعتباري وام‌گيرنده بالاتر باشد احتمال دريافت وام بيشتر است. وام‌دهندگان همچنين به طور منظم از نمره اعتباري به عنوان ابزاري براي تنظيم نرخ بهره و شرايط وام استفاده مي‌كنند.

5 مشخصه اعتبار: ظرفيت ( توان مالي رتبه بندي اعتباري گزارش اعتباري )

ظرفيت، توانايي وام‌گيرنده براي بازپرداخت وام است كه با مقايسه درآمد در برابر بدهي سنجيده مي‌شود و نسبت بدهي به درآمد وام‌گيرنده را ارزيابي مي‌كند. وام‌دهندگان نسبت بدهي به درآمد را با استفاده از فرمول جمع بدهي‌هاي كل ماهانه تقسيم بر درآمد ماهانه ناخالص محاسبه مي‌نمايند. هر چقدر نسبت بدهي به درآمد متقاضي كمتر باشد، شانس واجد شرايط شدن او براي وام جديد بيشتر است. بسياري ار وام‌دهندگان ترجيح مي‌دهند كه نسبت بدهي به درآمد 35% يا كم‌تر باشد. وام‌دهندگان قبل از تاييد درخواست وام علاوه بر بررسي درآمد، به مدت زماني كه يك متقاضي در شغل فعلي خود مشغول به فعاليت است و ثبات شغلي او در آينده نگاه مي‌كنند.

5 مشخصه اعتبار: سرمايه ( نمره اعتباري امتياز اعتباري )

وام‌دهندگان همچنين سرمايه‌اي كه وام‌گيرنده براي هر سرمايه‌گذاري در نظر مي‌گيرد را بررسي مي‌كنند. هر چقدر سهم سرمايه‌گذاري وام‌گيرنده بيشتر باشد. احتمال عدم بازپرداخت وام كاهش مي‌يابد. براي مثال وام‌گيرندگاني كه در هنگام خريد خانه مي‌توانند پيش پرداخت انجام دهند. معمولا آسان‌تر وام مسكن دريافت مي‌نمايند.

5 مشخصه اعتبار: وثيقه ( رتبه بندي اعتباري )

وثيقه به وام‌گيرنده در تضمين وام كمك مي‌كند و به وام‌دهنده اين اطمينان را مي‌دهد كه اگر وام‌گيرنده وامش را پرداخت نكند وام‌دهنده مي‌تواند با استفاده از وثيقه مقداري از پول خود را بازپس گيرد. بنابراين اينگونه وام‌ها از نظر وام‌هندگان در دسته وام‌هاي كم ريسك قرار مي‌گيرند. وام‌هايي كه با وثيقه ضمانت مي‌شوند معمولا در مقايسه با ديگر انواع وام‌ها از نرخ بهره كم‌تر و شرايط بهتري برخوردارند.

5 مشخصه اعتبار: شرايط

شرايط وام مانند نرخ بهره و مقدار وام بر تمايل وام‌دهنده براي تأمين اعتبار وام‌گيرنده تأثير مي‌گذارد. شرايط وام بيانگر اين است كه وام‌گيرنده از دريافت وام چه قصدي دارد و مي خواهد سرمايه دريافتي را در چه راهي به مصرف برساند. وام‌گيرنده‌اي را در نظر بگيريد كه قصد دريافت وام خودرو يا وام بازسازي خانه دارد، وام دهنده با احتمال بيشتري اينگونه وام‌ها را تاييد خواهد كرد. به عبارت ديگر هر چقدر هدف وام‌گيرنده از دريافت وام مشخص‌تر و خاص‌تر باشد احتمال تاييد وام‌دهنده بيشتر است. به علاوه وام‌دهندگان ممكن است شرايطي را در نظر بگيرند كه خارج از كنترل وام‌گيرنده است مانند وضعيت اقتصادي و روند صنعت.

جمع‌بندي رتبه بندي اعتباري ( استعلام بانكي استعلام معوقات بانكي )

درك 5 مشخصه اعتبار براي توانايي دستيابي به اعتبار با كمترين هزينه ضروري است. كوتاهي در هريك از 5 مشخصه شديدا بر اعتباري كه دريافت مي‌كنيد تاثير خواهد گذاشت. اگر متوجه شديد كه از دسترسي به اعتبار محروم شده‌ايد يا بايد آن را با نرخ‌هاي گزاف دريافت كنيد. مي‌توانيد از دانش 5 مشخصه اعتبار استفاده كنيد. براي بهبود نمره اعتباري خود تلاش كنيد و بدهي‌هاي خود را به موقع پرداخت نماييد.


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۹ بهمن ۱۳۹۸ساعت: ۰۱:۳۴:۳۰ توسط:كيان موضوع:

صدور چك و مشكلات در پي آن

كد اعتبار سنجي ايران خودرو چيست

يكي از مسائلي كه همواره در خريد مسكن گريبانگير افراد مي گردد، نحوه پرداخت هزينه آن مي باشد. امروزه افراد براي خريد مسكن از پول نقد كمتر استفاده مي كنند و از چك ها بيشتر براي خريد مسكن بهره مي جويند. همان گونه كه مي دانيد پرداخت هزينه با چك به خودي خود ممكن است با مشكلاتي همچون خالي بودن حساب طرف معامله گر، ايجاد هرگونه كلاهبرداري و... همراه باشد. به همين منظور سامانه اعتبارسنجي تأسيس گرديده است تا با ارائه راهكارهايي بتواند به ميزان قابل توجهي از صدور چك هاي برگشتي افراد حقيقي و حقوقي جلوگيري به عمل آورد. بنابراين براي خريد مسكن و پرداخت پول آن بهتر است از چه راهكارهايي استفاده شود تا دو طرف معامله گر نسبت به خريد و فروش ملك مورد نظر رضايت كامل را داشته باشند و هيچ گونه نگراني بابت دريافت پول نداشته باشند. در ادامه به ذكر اين مسئله مهم خواهيم پرداخت.

مراحل لازم براي دريافت وام مسكن

براي خريد مسكن شايد ابتدايي ترين راه درخواست وام مسكن از بانك يا هر موسسه دولتي ديگري باشد. بعد از درخواست براي وام مسكن اصلي ترين و مهمترين چيزي كه ملاك اعطاي وام يا ندادن وام مسكن به شخص مربوطه مي گردد، استعلام از وضعيت ضامن فرد مي باشد كه در صورتي كه وي چك هاي برگشتي زيادي در كارنامه خود نداشته باشد؛ روند اعطاي وام به وي با سرعت بيشتري پيگيري مي گردد و در غير اين صورت از پرداخت وام به شخص مذكور جلوگيري به عمل مي آيد. مجري اين فرآيند سامانه اعتبارسنجي مي باشد. سامانه اعتبارسنجي كليه استعلام هاي مربوط به انواع وام ها و اقساط آن را به نمايش مي گذارد تا به اين منظور افرادي كه قصد دريافت وام مسكن دارند، در صورتي وام به آنان تعلق مي گيرد كه داراي رتبه مناسبي در سامانه اعتبارسنجي باشند.(رتبه اعتباري گزارش اعتباري استعلام )

بازپرداخت هزينه مسكن و تأثير شگرف سامانه اعتبارسنجي

پرداخت هزينه هاي خريد يك مسكن غالبا با چك صورت مي گيرد. بنابراين در راستاي خريد و فروش ملك نيز باز هم مي توان رگه هايي از نقش چشمگير سامانه اعتبارسنجي را مشاهده كرد. چرا كه طرفين معامله مي توانند با استعلام از صدور چك هاي برگشتي، نسبت به رتبه اعتباري همديگر در سامانه اعتبارسنجي مطلع گردند و همين مسئله در تصميم گيري آنان مبني بر خريد و فروش ملك تأثير شگرفي مي گذارد. بنابراين به طور كلي مي توان اذعان داشت كه سامانه هاي اعتبارسنجي و گزارش هاي مبتني بر رتبه اعتباري افراد تأثير بسزايي در معاملات مسكن دارد و طرفين قرارداد مي توانند با اطمينان بيشتري در خصوص بازپرداخت و دريافت وجه به كار خود مشغول گردند. از طرفي ديگر سامانه اعتبارسنجي با توجه به اين معيارهايي كه در دستور كار خود قرار داده است تا حد بسيار زيادي از صدور چك هاي برگشتي جلوگيري به عمل آورده است تا افراد معامله گر كه با خريد و فروش مسكن خرج زندگي خويش را تأمين مي كنند، نسبت به پرداخت بدهي هاي خود حساسيت خاصي را به خرج داده تا با داشتن يك رتبه اعتباري مناسب و درخور بتوانند در هر معامله اي موفق و سربلند خاج گردند. به تعبيري ديگر افت شديد چك هاي برگشتي را مديون پديد آمدن سامانه اعتبارسنجي هستيم كه كمك زيادي به چرخه اقتصادي كشور نيز كرده است.


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۸ بهمن ۱۳۹۸ساعت: ۰۱:۳۵:۱۴ توسط:كيان موضوع:

مقدمه اي در خصوص چك هاي برگشتي

نمره اعتباري

يكي از معضلاتي كه همواره در عرصه صنعت و بازار با آن در معاملات مختلف رو به رو بوده ايم، مسئله چك برگشتي است. بسياري از افراد پس از رقم زدن معاملات مختلف با افراد در بازار اقدام به نوشتن چك به جاي پول نقد مي كنند و از آنجايي كه توان شارژ كردن حساب خود را در طي بازه زماني مشخص ندارند، چك آنان برگشت مي خورد. برگشتن خوردن چك از طرف هر فردي در بازار منجر به خدشه دار كردن اعتباروشخصيت فرد مذكور مي گردد كه هر چقدر تعداد اين چك هاي برگشتي زياد شود، باعث مي شود كه اعتبار شخص مذكور به تا حد زيادي از بين برود. حال اين سوال پيش مي آيد كه چگونه مي توان پيش از رقم زدن هر معامله اي به اين نكته دست يافت كه فرد معامله گر چك برگشتي زيادي دارد و يا اينكه نسبت به پرداخت بدهي هاي خود فردي ملتزم و متعهد مي باشد؟ در ادامه به يكي از بهترين راهكار براي فهم اين مطلب خواهيم پرداخت.

سامانه اعتبار سنجي بهترين راه شناخت افراد ( رتبه بندي اعتباري اعتبار سنجي مرات )

براي شناخت افراد پيش از شروع هر معامله اي سامانه اعتبار سنجي مي توانند بهترين كمك را به فرد كنند تا از هر گونه قضاوت هاي شخصي به دور بود و ميزان چك هاي برگشتي افراد را به طور قطعي در سامانه اعتبار سنجي فهميد و نه اينكه به گفته ها و قيل و قال هاي ديگران تكيه نمود. بنابراين سامانه اعتبار سنجي كه براي سنجش و ارزيابي افراد حقيقي و حقوقي معيارها و ملاك هاي گوناگوني را مورد ارزيابي قرار مي دهند، به مسئله چك هاي برگشتي افراد نيز اهتمام ويژه اي داشته اند. به همين منظور تمامي چك هاي برگشتي افراد حقيقي و حقوقي در سامانه اعتبار سنجي آن ها به طور دقيق و كامل ثبت و ضبط مي گردد تا به هنگام استعلام از سامانه اعتبار سنجي پي به ميزان وفاداري افراد مختلف از بدهي هاي آنان برد. با استعلامي كه صورت مي گيرد، به راحتي  و با سنديت كامل مي توان فهميد كه فرد معامله گر داراي چند نسخه چك هاي برگشتي و با چه ميزان چك هاي برگشت خورده بوده است و يا اينكه ممكن است فرد مذكور چك برگشتي تاكنون نداشته و وضعيت وي در سامانه اعتبار سنجي سفيد و مطلوب باشد. بنابراين افراد پيش از اجراي هر معامله اي با نتايجي كه از سامانه اعتبار سنجي به دست مي آورند، مي توان بهتر و مطمئن تر دست به معامله بزنند و با كساني معامله خود را از سر بگيرند كه از وضعيت مطلوب و مناسبي در اين گونه از سامانه ها برخوردار است و حتي الامكان از هر گونه معامله با افرادي پرهيز كنند كه صدور چك هاي برگشتي زيادي در كارنامه قرمز آنان مشاهده مي شود.

تأثير سامانه اعتبار سنجي در كاهش تعداد چك هاي برگشتي ( اعتبار سنجي مرات رتبه بندي اعتباري )

با توجه به اينكه تمامي چك هاي برگشتي در سامانه اعتبار سنجي درج مي گردد، همين امر سبب شده است تا افراد مختلف حقيقي و حقوقي براي انجام دادن معاملات گوناگون خود و براي حفظ وجهه اقتصادي خود در بازار از هر گونه چك هاي برگشتي به دور بوده تا علاوه بر اينكه شخصيت خود را در بازار معامله گري حفظ مي كنند و مردم او را به عنوان يك فرد معتمد و قابل اعتماد مي شناسند، رتبه خود را نيز در سامانه اعتبار سنجي ارتقاء داده تا دست به هر معامله اي بزنند. بنابراين سامانه اعتبار سنجي تا حد بسيار زيادي به كاهش شديد و چشمگير تعداد چك هاي برگشتي كمك شاياني نموده اند. گزارشات چك هاي برگشتي در فرم اعتبار سنجي لحاظ مي گردد و به راحتي چك هاي برگشتي در فرم اعتبار سنجي قابل مشاهده مي باشد .( رتبه بندي اعتباري اعتبار سنجي مرات )

لذا حضور سامانه اعتبار سنجي ( سايت اعتبار سنجي ) موجب كاهش چشمگير تعداد چكهاي برگشتي مي گردد.


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۷ بهمن ۱۳۹۸ساعت: ۰۱:۴۰:۵۶ توسط:كيان موضوع:

نمره اعتباري ( رتبه بندي اعتباري ) كسب‌ و‌ كار در آمريكا چگونه محاسبه مي‌شود؟

رتبه بندي اعتباري

در آمريكا سه موسسه گزارش‌دهي اعتباري به نام‌هاي دان و برد استريت، اكسپرين و اكويفاكس نمره اعتباري كسب‌و‌كارها را محاسبه مي‌نمايند. اما هر كدام روش‌هاي خاص خود را براي انجام اين كار دارند. در اين مقاله به شركت دان و برد استريت پرداخته مي‌شود.

شركت دان و برد استريت (Dun & Bradstreet Corporation)

شركت دان و براد استريت با تحليل داده‌هاي تجاري ديدگاه‌هايي براي كسب‌و‌كارها فراهم مي‌كند و دامنه وسيعي از محصولات و خدمات را در زمينه‌هايي مانند ريسك و مالي، عمليات و مديريت زنجيره تامين، فروش و بازاريابي تامين مي‌نمايد و به مشتريان خدماتي را در صنايعي مانند ارتباطات، فناوري اطلاعات، خدمات استراتژيك مالي و بازارهاي خرده فروشي، مخابرات و توليد ارائه مي‌دهد. پايگاه داده اين شركت شامل بيش از 300 ميليون سوابق كسب‌و‌كار است. دان و برد استريت از نمره اعتباري پيدكس (peydex) كه عددي ما بين 1 تا  100 است براي تعيين اعتبار كسب‌و‌كارها استفاده مي‌كنند. مدل آن‌ها عملكرد پرداخت بنگاه (مانند پرداخت به موقع صورت حساب‌ها) را تعيين مي‌كند. هرچه مقدار نمره اعتباري پيدكس بيشتر باشد و به عدد 100 نزديكتر باشد اعتبار شركت بيشتر است. براي محاسبه نمره اعتباري كسب‌و‌كار دان و برد استريت پرداخت به موقع بدهي‌ها به فروشندگان را بررسي مي‌كنند. به همين دليل پرداخت به موقع بدهي‌ها و يا تشويق فروشندگان به گزارش‌ پرداخت به موقع بنگاه در بالابردن نمره اعتباري كسب‌و‌كار بسيار موثر است.

اين نمره براساس داده‌هاي پرداخت گزارش شده به موسسه اعتبار سنجي يا شركت‌هاي جمع‌آوري داده كه شركاي تجاري موسسه اعتبارسنجي هستند، تعيين مي‌شود. نمره پيدكس همراه با نمره اعتباري ( رتبه بندي اعتباري )تجاري (commercial credit score) و نمره استرس مالي (financial stress score) به وام‌دهندگان در هنگام تصميم‌گيري در مورد اعطاي اعتبار به متقاضي و تعيين مقدار وام كمك خواهد كرد. شركت‌هاي بيمه همچنين از اين نمره براي تنظيم نرخ بيمه استفاده مي‌كنند. براي داشتن نمره پيدكس متقاضيان بايد از طريق وبسايت دان و براد استريت يك شماره دانس (Duns) ثبت كنند كه رايگان است و موسسه اعتبارسنجي بايد حداقل چهار سابقه پرداخت از حداقل 4 فروشنده بنگاه داشته باشد. براي افزايش نمره پيدكس، دان و برد استريت بازپرداخت به موقع بدهي‌ها و يا حتي پرداخت پيش از موعد اقساط و تشويق تامين‌كنندگان و فروشندگان به گزارش‌دهي مثبت تاريخچه پرداخت را پيشنهاد مي‌دهند. ( اعتبار سنجي مرات )

گزارش‌ اعتباري ( رتبه بندي اعتباري )دان و براد استريت

در گزارش اعتباري ( رتبه بندي اعتباري ) دان و برد استريت، هر دو نوع نمره اعتباري تجاري و نمره استرس مالي مشاهده مي‌شود. نمره اعتباري تجاري احتمال معوق شدن پرداخت صورت‌حسابها را براي سال آينده پيش‌بيني مي‌كند. اين نمره عددي ما بين 101 تا 670 است. كه هر چقدر كم‌تر باشد احتمال بدهكار شدن بنگاه بيشتر است.

نمره استرس مالي احتمال شكست كسب‌و‌كار را در 12 ماه آينده پيش‌بيني مي‌كند. شكست كسب‌و‌كار به معناي وام‌هاي پرداخت نشده اما تسويه شده توسط اعتبار دهنده يا توقف عمليات توسط بنگاه بدون پرداخت وام به طور كامل به اعتباردهنده است. محدوده اعتبار از 1001 تا 1610 تعيين شده است. هر چقدر اين نمره كم‌تر باشد احتمال استرس مالي كسب‌و‌كار بيشتر است.

 


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۶ بهمن ۱۳۹۸ساعت: ۰۲:۲۱:۵۹ توسط:كيان موضوع: